1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Van'da Sigara Kaçakçısına 25 Yıl Hapis İstemi!

Van'da Sigara Kaçakçısına 25 Yıl Hapis İstemi!

Van'da Sigara Kaçakçısına 25 Yıl Hapis İstemi!
A+A-

Van’da 18 Eylül 2015 yılında güvenlik güçlerinden kaçmaya çalıştığı sırada içerisinde kaçak sigara bulunan minibüsünü, yola kapan atan polis memurunun üzerine sürerek öldüren sanık Yılmaz K. hakkında 25 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Van’da 18 Eylül 2015 yılında güvenlik güçlerinden kaçmaya çalıştığı sırada içerisinde kaçak sigara bulunan minibüsünü, yola kapan atan polis memurunun üzerine sürerek öldüren sanık Yılmaz K. hakkında 25 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.
 
Van Cumhuriyet Başsavcılığı, 18 Eylül 2015'te Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Şube Müdürlüğünde görevli polis memuru Hakan Bayram'ın güvenlik güçlerinden kaçan ve minibüsünde kaçak sigara bulunan Yılmaz K. tarafından öldürülmesiyle ilgili soruşturmayı tamamladı. Van 1. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianamede, sanık Yılmaz K.’nın, ‘Olası kasten öldürme’ suçundan 25 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.
 

“ÖLÜME SEBEBİYET VERMİŞTİR”
“Olay günü, Erciş karayolunda seyir halindeki aracın durumundan şüphelenilmesi üzerine güvenlik güçlerince takibe alındığı bildirilen iddianamede şu ifadelere yer verildi:
“Otomobil ile şüphelinin idaresindeki minibüsün öncü/artçı olarak geçiş yaptığının görülmesi üzerine ‘dur’ ihtarında bulunulmuş, şüpheli uyarılara uymayarak kaçmaya başlamıştır. Üniversite TOKİ kavşağına 50 metre kala oluşturulan uygulama noktasına geldiğinde aracın hareket kabiliyetini kısıtlayarak durdurmak amacıyla polis memuru Hakan Bayram yola kapan atmış, ancak şüpheli aracını Bayram'ın üzerine sürerek ölümüne sebebiyet vermiş, olay yerinden bir kilometre uzaklıkta durdurulmuştur.”

SANIK: ARACIMIN ABS SİSTEMİ PATLAMIŞTI
İddianamede, sanık Yılmaz K. Emniyet müdürlüğündeki sorgusunda susma hakkını kullanmış, Cumhuriyet Başsavcılığında alınan ifadesinde kaçakçılık yaptığını kabul ettiğine yer verildi. İddianamede ayrıca, şüphelinin polislerden kaçmaya çalıştığı sırada önüne bir kişinin çıktığını, ABS sisteminin patlaması nedeniyle frene basmasına rağmen aracın durmadığını iddia ettiği belirtildi. İddianamede, şüphelinin, ‘ABS fren sisteminin patlak olması nedeniyle aracın durmadığı’ şeklindeki iddiasının, “Verilen bilirkişi raporunda yer alan, ‘ABS, blokaj önleyici fren sistemi, tek başına bir fren sistemi değil, fren sisteminin denetleyici bir parçasıdır. ABS arıza lambasının yanması durumunda ABS kısmen ya da tamamen, varsa ASR de tamamen devre dışı olur. Bu durumda fren sistemi ABS'siz veya kısmi ABS'li olarak devam eder. Dolayısıyla şüphelinin ikazlar üzerine durmak üzere fren yapması halinde ABS sistemi çalışmasa bile normal fren sistemi çalışacak ve aracın durması sağlanacaktır” şeklindeki ifadelerle çürütüldüğü vurgulandı. 

Sanığın kaçakçılık eylemini tamamlamak ve yakalanmamak için polis memuruna çarparak yoluna devam ettiğinin kaydedildiği iddianamede, ilgili sevk maddelerince cezalandırılması talep edildi.

Kaynak: Şehrivan Gazetesi

A+A-

HABERE YORUM KAT