1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Van'da sağlık yürüyüşü

Van'da sağlık yürüyüşü

Van'da sağlık yürüyüşü
A+A-

Van Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından her ay düzenlenen "Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Yaşam Yürüyüşü Hayat Programı” kapsamında bir yürüyüş düzenlendi.


Van-Edremit karayolu üzerindeki Kocaeli Parkı’nda yapılan yürüyüşe İl Sağlık Müdürü Dr. Bilal Acar, Van Halk Sağlığı Müdürü Dr. Yakup İmren, çok sayıda sağlık çalışanı ve vatandaşlar katıldı. Burada bir açıklama yapan Dr. Bilal Acar, günümüzde sıklıkla karşılaşılan ve insan hayatını ciddi anlamda etkileyen kalp-damar hastalıkları, şeker hastalığı, astım ve akciğer hastalıkları gibi kronik hastalıkların nedenlerinden birinin hareketsiz yaşam olduğunu belirtti. Herkesin hayatına daha fazla spor ve yürüyüş koyması gerektiğini belirten Acar, “Fiziksel aktivitenin yararlarından bahsetmek gerekirse, insanoğlu sonuçta hareket için yaratılmıştır. Bütün sağlık unsurları fiziksel olsun, zihinsel olsun, psikolojik olsun bunların sağlanması amacıyla hareket en önemli unsurdur. Bu anlamda düzenli hareket çok önemlidir. Kas, eklem kontrolünü arttırarak dengenin sağlanması, çeşitli sakatlıkların engellenmesinde etkilidir. Vücut düzgünlüğü, yorgunluğun azaltılması, kalp ritminin düzenlenmesi, damar direncini azaltarak kan basıncının düzenlenmesi, yüksek kan kolesterolünün azaltılması, obezitenin azaltılması, vücudun su, tuz, mineral dengesinin sağlanması ve bunun gibi sayamadığımız birçok konuda hareket çok önemlidir" diye konuştu.


En kolay yapılacak hareketin yürüyüş olduğuna dikkat çeken Dr. Acar, herkesin hayatında spor ve yürüyüşe daha fazla yer vermesi gerektiğini ifade ederek, "Sağlık Bakanlığımızın bir sloganı var. ‘Günde 10 bin adım at.’ Elimizden ne kadar geliyorsa, kim ne kadar adım atabiliyorsa sağlık için, spor için adım atsın” dedi.

A+A-

HABERE YORUM KAT