1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Van'da Ramazan'da Ekmeğe Zam Var Mı?

Van'da Ramazan'da Ekmeğe Zam Var Mı?

Van'da Ramazan'da Ekmeğe Zam Var Mı?
A+A-

Van Fırıncılar ve Lokantacılar Odası Başkanı Osman Tuncil, ekmeğin Ramazan ayında geçen yılki fiyatlardan satılacağını ifade ederek, 2011 yılında yaşanan depremden bu yana ekmek fiyatlarının değişmediğini söyledi.


Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Osman Tuncil, esnaflarının fedakar olduğunu belirtti. Türkiye genelinde ekmeğin 1 kilogramının 6 TL’ye satıldığını ifade ederek, Van’da ise bu 1 kilogramın 4,5 TL ettiğini vurguladı. Yıllardır Türkiye’nin en ucuz ekmeğini Vanlı fırıncıların sattığını ve bu konuda hiçbir şikayette bulunmadıklarını ifade eden Tuncil, “Geçtiğimiz günlerde yapmış olduğumuz olağan toplantımızda Ramazan ayının gelişi sebebi ile pide fiyatlarını masaya yatırdık. Bu yılda fırıncı esnafımız istedikleri zam karşısında fedakarlık yaptılar. Her yıl olduğu gibi fırıncı esnafımız bu yılda düzenli bir şekilde ekmeklerini hijyenik ortamlarda müşterilere sunuyor. Türkiye genelinde 250 gram 1,5 TL iken ilimizde ise bu 400 gram yani Ramazan pidesi 1.80 Krş. Tekli pidelere baktığınız vakit 90 Krş olarak satılacaktır. Bu yıl yine esnafımız halkımızı düşünerek fedakarlıklarını sürdürüyor. Bu yüzden tüm fırıncı esnafımıza şükranlarımı sunuyorum” dedi.

“GRAMAJLARIN DÜŞÜRÜLMESİ SÖZ KONUSU DEĞİLDİR”
Ramazan ayında fırıncı esnafının kazançtan çok hayır işlemek için büyük uğraş verdiğini de hatırlatan Tuncil, “Hiçbir ilin fırıncı esnafının Van’daki kadar hoşgörülü değildir. Her geçen gün kendini yenileyen, halkın sağlığını ön planda tutarak titizlik içerisinde çalışan fırıncı esnafımız her zaman ne yapılması gerektiğini biliyor, ona göre hareket ediyor. Fedakarlığın yapılması karşısında bazı kesimler ekmeğin gramajının düşürüldüğünü ima etmektedirler. Bu tür söylentiler kesinlikle gerçekle bağdaşmamaktadır. Ramazan ayında kapısına gelen yüzlerce fakir insanımıza fırıncı esnafımız bedava ekmek dağıtıyor. Hiçbir üyemiz kesinlikle böyle bir yola başvurmamıştır ve kimsenin hakkına gasp etmemiştir, etmezde. Sergilemiş oldukları bu tavırlarından dolayı bir kez daha üyelerimize teşekkür ediyorum. Ramazan ayı boyunca merdiven altlarında açık alanlarda satılan ekmeklere ve ürünlere de başta belediye olmak üzere yetkili kurumların denetimlerini yapmalarını bekliyoruz.. Bu denetimler halkımızın sağlığı için büyük önem arz etmektedir. Başta halkımız olmak üzere tüm esnaflarımızın Ramazan aylarının da hayırlara vesile olmasını diliyorum” dedi.

A+A-
KAYNAK: Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT