1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Van'da 'özgürlük' için 200 bin imza

Van'da 'özgürlük' için 200 bin imza

Vanda özgürlük için 200 bin imza
A+A-

Van TUYAD-DER tarafından PKK Lideri Abdullah Öcalan ile hasta ve siyasi tutsakların serbest bırakılması amacıyla 19 Haziran\'da başlatılan imza kampanyasında şu ana kadar 200 bin imza toplandı.

Haber: Hasan YOLDAŞ

Van TUYAD-DER öncülüğünde PKK Lideri Abdullah Öcalan, doktor raporlarına rağmen hala cezaevinde tutulan hasta tutsaklar ve diğer siyasi tutsakların serbest bırakılması amacıyla başlatılan imza kampanyası kent genelinde devam ediyor. 19 Haziran'da başlatılan kampanyada şu ana kadar 200 bin imza toplanırken, 15 Temmuz'a kadar sürecek olan imza kampanyasında 250 bin imzanın toplanması hedefleniyor. İmza kampanyası hakkında bilgi veren Van TUYAD-DER Başkanı Ahmet Aygün, Van'da merkezde stantların açık olduğu 4 gün içerisinde yaklaşık 30 bin imza topladıklarını belirterek, imza kampanyasının sadece Van merkezde açılan stantlar ile sınırlı olmadığını ifade etti. Van'ın ilçelerinde de süren imza kampanyasında şu ana kadar 200 bin imza toplandığı bilgisi veren Aygün, kampanyanın 15 Temmuz'da sona ereceğini kaydetti. Van'ın 10 ilçesinde imza kampanyasının devam ettiğini dile getiren Aygün, "15 Temmuz'a kadar 250 bin imza toplamayı hedefliyoruz ancak; gösterilen ilgiden tahmin ediyoruz ki, bu sayı 300 bini bulacak. Topladığımız imzaları Cumhurbaşkanlığı'na, Başbakan'a ve Adalet Bakanlığı'na göndereceğiz" dedi.

'Sayın Öcalan'ın özgürlüğü için yeni bir kampanya başlatacağız' 

Tüm hasta ve siyasi tutsaklar için başlatılan imza kampanyasının ardından yeni bir imza kampanyası başlatacaklarını dile getiren Aygün, şunları söyledi: "Başta Kürt Halk Önderi Sayın Abdullah Öcalan'ın özgür bırakılması için başlattığımız imza kampanyasının ardından yaptığımız tartışmalarda bunun sadece Van ili ile sınırlı kalmaması gerektiğini, kampanyanın Kürdistan ve Türkiye'nin birçok ilinde yapılması gerektiğine karar verdik. Bu nedenle şimdi yürüttüğümüz imza kampanyasının ardından, sadece Sayın Öcalan'ın özgürlüğü için Kürdistan ve Türkiye'de geniş bir kampanya başlatma hazırlığı içerisindeyiz."

A+A-

HABERE YORUM KAT