1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Van’da Newroz İçin Start Verildi

Van’da Newroz İçin Start Verildi

Van’da Newroz İçin Start Verildi
A+A-

Van Newroz Tertip Komitesi, kent merkezi ve ilçelerde düzenlenecek Newroz etkinliklerinin takvimini açıklayarak, hazırlıkların startını verdi.

Van Newroz Tertip Komitesi, kent merkezi ve ilçelerde düzenlenecek Newroz etkinliklerinin takvimini Nuda Kültür ve Sanat Merkezi’nde yaptığı basın toplantısı ile duyurdu. Toplantıya, Van Büyükşehir Belediye eşbaşkanları Bekir Kaya ve Hatice Çoban, ilçe eşbaşkanları, KJA Van bileşenleri, Barış Anneleri İnisiyatifi üyeleri, HDP ve DBP il eşbaşkanları katıldı. Toplantıda konuşan Newroz Tertip Komitesi Başkanı Necmi Kalçık, Kürt halkı için özgürlük ve direniş bayramı olan Newrozu, özyönetim alanlarında direnenlere adayacaklarını belirtti. Van merkezde düzenlenecek Newroz kutlamasını 19 Mart’ta saat 11.00-17.00 arasında Van Kalesi yanında bulunan Newroz alanında gerçekleştireceklerini kaydeden Kalçık, kutlamaların kent genelinde ise 9 ilçe ve 31 mahallede yapılacağını aktardı. 

İl, ilçe, mahalle komiteleri ile ev ev dolaşarak Newroz çalışması yürüteceklerini söyleyen Kalçık, gerçekleştirecekleri toplantının ardından çalışmalarının startını vererek, Van halkına Newroz’a güçlü katılım çağrısı yaptı. Kentin ilçelerinde gerçekleştirilecek Newroz etkinlikleri Başkale, Saray ve Gevaş ilçelerinde 15 Mart’ta, Bahçesaray ve Özalp ilçelerinde 16 Mart’ta, Çaldıran ve Gürpınar ilçelerinde 17 Mart’ta, Çatak ve Muradiye ilçelerinde 18 Mart’ta, Erciş ilçesinde ise 20 Mart’ta gerçekleştirilecek. 

A+A-

HABERE YORUM KAT