1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Van'da Müzik Şöleni ve Resim Sergisi

Van'da Müzik Şöleni ve Resim Sergisi

Van'da Müzik Şöleni ve Resim Sergisi
A+A-

Van Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü tarafından, “Kültür Sanat Merkezi Projesi’ kapsamında resim sergisi ve müzik şöleni düzenlendi.


Van Devlet Tiyatrosu bahçesinde düzenlenen sergiye, Kültür ve Turizm İl Müdürü Muzaffer Aktuğ, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdürü Mehmet Yüce, Van Defterdarı Mehmet Durusoy, Devlet Su İşleri (DSİ) 17. Bölge Müdürü Mehmet Recep Çıtır, Maden Teknik ve Arama Enstitüsü (MTA) Bölge Müdürü Ali Aydın, öğretmen, öğrenci ve vatandaşlar katıldı. Öğrenci ve öğretmenler tarafından yapılan resimlerin sergilendiği programda, ayrıca katılımcılara bağlama ve gitar eşliğinde müzik ziyafeti sunuldu. Kurdele kesimi ile başlayan program, serginin gezilmesi ve ikramlarda bulunulması ile son buldu. Etkinlikte bir konuşma yapan Kültür ve Turizm İl Müdürü Muzaffer Aktuğ, SODES kapsamında başlatılan kursların yılsonu sergisinin takdire şayan olduğunu belirtti. Kurslara öğrencilerin gösterdiği ilgi ve katılımın güzel olduğunu ifade eden Aktuğ, “Kursumuzda ebru, resim, halkoyunları, bağlama, gitar ve keman vardı. Yıl süresince çocuklarımız, kış demeden, kar demeden her cumartesi ve pazar günleri bu etkinliklerimize katıldılar. Bugünde yıl süresince yapmış oldukları çalışmaları bize sergilemiş oldular. Hakikaten yıl süresince çok güzel çalışmalar gerçekleştirilmiş. Öğretmenleri başta olmak üzere kurslarda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.


Amaçlarının Van kültürünü yaşatmak olduğunu vurgulayan Aktuğ, “Amacımız, halk oyunlarımız olarak kültürümüzü yaşatmak ve bu kültürü sonraki nesillere ulaştırmak, yeteneği olan öğrencilerimizi de kazanabilmektir. Bunun yanında, ilköğretim öğrencilerini liseye, lise öğrencilerini üniversitelere ve güzel sanatlar bölümlerine hazırlamaktır. Çünkü yeteneği olan insanları, bu dönemlerde yönlendirmek gerekiyor. Biz eğer bu kadarını başarabilmişsek ne mutlu bize” şeklinde konuştu.

A+A-
KAYNAK: Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT