1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. VAN’DA MOLLA İÇİN GIYABI CENAZE NAMAZI

VAN’DA MOLLA İÇİN GIYABI CENAZE NAMAZI

VAN’DA MOLLA İÇİN GIYABI CENAZE NAMAZI
A+A-

Anadolu Gençlik Derneği Van Şubesi üyeleri, önceki akşam idam edilen Cemaat-ı İslam Genel Sekreteri Abdulkadir Molla için gıyabı cenaze namazı kılıp, Bangladeş devletini protesto ettiler.


Cuma namazı çıkışı Hz. Ömer Camii önünde toplanan dernek üyeleri ve vatandaşlar adına Anadolu Gençlik Derneği Van Şubesi üyesi Cihad Türkeş bir açıklama yaptı. Türkeş, “En başından beri temel insan hak ve hürriyetlerinin uzağında bir tutum izleyen Bangladeş hükümeti ve hükümetin güdümündeki yargının bu idamı apaçık bir zalimliktir. Bangladeş hükümeti, sömürünün ve emperyalizmin her türlüsüne karşı çıkan bir hareket olan Cemaat-ı İslami’yi tasfiye etmek için açıkça insanlık suçu işlemektedir. Bu idamı ve Bangladeş hükümetini şiddetle protesto ediyoruz. Allah’ın laneti ve gazabı tüm zalimlerin ve işbirlikçilerinin üzerine olsun” dedi.


Yapılan açıklamanın ardından idam edilen Molla için gıyabı cenaze namazı kılınmasının ardından kalabalık dağıldı.

Protesto ve gıyabı cenaze namazına katılan Saadet Partisi (SP) Van Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Fethullah Erbaş ise İslam aleminin parçalara ayrılmaması gerektiğini belirterek, “Fakat emperyalistler Hindistan’ı ellerine geçirdikleri gibi Bangladeş’i de şu anda ellerine geçirmiş bulunuyorlar. O gün İslam Birliği’nden yana olan herkesi yargıladılar. İdamla cezalandırmaya kalktılar. Tabi bu insan haklarına da aykırıdır, devletler hukukuna da aykırıdır. Zalim her zaman zulmünü icra etmekte acele ediyor. Biz ise hakkın ve hakikatin hakimiyeti için yavaş hareket ediyoruz” dedi.

A+A-

HABERE YORUM KAT