1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Van'da Konteynırların Boşaltılması

Van'da Konteynırların Boşaltılması

Vanda Konteynırların Boşaltılması
A+A-

Van'da yaşanan yıkıcı depremlerden sonra oluşturulan konteynır kentler yavaş yavaş boşaltılırken, kiracı oldukları için halen konteynırlarda kalan vatandaşlar ve kamu görevlileri için verilen süreye g

Van'da yaşanan yıkıcı depremlerden sonra oluşturulan konteynır kentler yavaş yavaş boşaltılırken, kiracı oldukları için halen konteynırlarda kalan vatandaşlar ve kamu görevlileri için verilen süreye günler kaldı. Uygulamaya tepki gösteren sendika temsilcileri, kış ortasında kamu görevlilerinin konteynırlardan çıkartılmaması gerektiğini belirtirken, Van Vali Yardımcısı Mehmet Özel, deprem olgusunu kapatmak istediklerini, Milli Eğitim Müdürü Mucip Kına ise, kararın 2 ay öncesinden alındığını ve konteynırlarda ikamet eden kamu görevlilerine bildirildiğini anlattı.
Van'da 2011 yılında meydana gelen depremlerin ardından kurulan konteynır kentler bir bir kaldırılıyor. Boşaltılmadığı için kaldırılmayan bazı konteynırlarda ise ikamet eden kamu görevlileri ve kiracılara konteynırları boşaltmaları için 20 Ocak 2013 tarihine kadar süre verilmişti. Bu sürenin dolmasına sayılı günler kalırken, sendika temsilcileri, çoğunluğunu kamu görevlilerinin oluşturduğu grubun kış ortasında çıkartılmalarına tepki gösterdiler.
"ÖĞRETMENLERİN MAĞDUR EDİLMEYECEĞİ SÖYLENDİ"
Kamu-Sen'e bağlı Türk Eğitim-Sen Van Şube Başkanı Kutbettin Yıldız, öğretmenler başta olmak üzere kamu görevlilerinin kış atlatılıncaya kadar konteynırlarda kalacaklarını bildiklerini, bu konudaki endişelerini daha önce Milli Eğitim eski Müdürü Ali İhsan Sayılır'a aktardıklarını anlattı. Yıldız "Sayılır da bizzat Vali Münir Karaloğlu ile yapmış olduğu görüşmeyi bize anlattı. Vali beyin öğretmenlerin kesinlikle mağdur edilmeyeceklerini ifade ettiğini dile getirmişti. Ama daha sonra böylesi bir karar almışlarsa şiddetle buna karşıyız" şeklinde konuştu.
"NİSAN AYINA KADAR SÜRE TANINSIN"
Eğitim-Bir-Sen Van Şube Başkanı Süleyman Şakar da eğitim öğretim yılının başlangıcında kamu görevlilerine 'başınızın çaresine bakın' denilmesi durumunda, böylesi bir sıkıntının kalmayacağını belirtti. Kış ortasında böylesi bir davranışın doğru olmadığını ifade eden Şakar, "Nisan ayına kadar süre tanınması gerek. Bu insanların böylesi soğuk bir havada çıkmalarını istemek sıkıntıya sebep olacaktır. Bundan derhal geri dönülmesi gerekiyor" dedi.
"BU KARAR 2 AY ÖNCESİNDEN ALINMIŞTI"
Sendika temsilcileri olaya tepki gösterirken, Milli Eğitim Müdürü Mucip Kına ise, Vali Münir Karaloğlu'nun bu konuda kararlı olduğunu ifade ederek, "Sayın valimiz bu kentteki konteynırların yaşam görüntüsünün ortadan kalkmasını istiyor. Konutların yapımının tamamlandığını ve vatandaşların artık buralara yerleşmelerini arzu ediyor. Depremin izlerini tamamen silinmesini istiyor. Bu karar 2 ay öncesinden alınmıştı ve bu konteynırlarda ikamet eden kamu görevlilerine bildirilmişti. O tarih gelip çattı ve buradaki arkadaşlarımız henüz konteynırları boşaltmadılar. Bunların içerisinde kamu görevlileri, kiracılar var ve evi olmayanlar var" şeklinde açıklamalarda bulundu.
"ÇİFT MAAŞ ALIYOR AMA ELEKTRİK FATURASINI ÖDEMEMEK KALIYOR"
Konteynırlardan sorumlu Van Vali Yardımcısı Mehmet Özel ise, eşiyle birlikte çift maaş alan kamu görevlisinin hala konteynırlarda oturmasının doğru olmadığını anlatarak, "Kendisi de maaşlı eşi de maaşlı, ayrıca döner sermayelerden de para alıyorlar, ama tüm bunlara rağmen elektrik faturasını ödememek için konteynırlarda kalmak istiyorlar. Bostaniçi TOKİ'de bile 250 TL'ye kiralık daireler var. Bakın geçtiğimiz yıl 165 trilyon gibi bir elektrik faturasını devlet ödedi. Şimdi ise son kesilen fatura 33 trilyon lira. TOKİ'lerde hiçbir sıkıntı bulunmamaktadır. Su arızası bile olsa bunu büyütüyorlar. İlin her yerinde sular kesiliyor. Bunları hepsi bahane. Şuan TOKİ'lerde oturan yüzlerce aile nasıl oturuyor. Bu arkadaşların gidecek imkanları da var, ama gitmiyorlar. Kendi başlarının çaresine bakacaklar, isterseler yapabilirler. Yüzlerce aile şuan bu konutlara yerleşmiş ve normal hayatına devam etmektedir. Bu kadar kişi oturuyorsa bunlar neden oturmasınlar. Bu arkadaşlarımız kendilerine biran önce kiralık daireleri tutsunlar ve yerleşsinler. Çünkü sayın valimiz de bu konuda kesinlikle kararlı, yaşadığımız o deprem izlerinin bu şehirden silinmesini istiyor. Deprem sayfasını kapatmak istiyor. Deprem olgusunu kapatacağız, ama kapatamıyoruz. Bu arkadaşlarımız belirlenen tarihe kadar buraları boşaltacaklar, başka çaresi yok bu işin" ifadelerini kullandı.
(SER-MET-Y)

18.01.2013 15:29:48 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT