1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Van’da Kitap Fuarı Düzenleniyor

Van’da Kitap Fuarı Düzenleniyor

Van’da Kitap Fuarı Düzenleniyor
A+A-

Van Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 22-30 Nisan tarihleri arasında 'Kitapla Barış' şiarı ile düzenlenecek olan 2. Van Kitap Fuarı için Büyükşehir Belediye Eş Başkanları Hatice Çoban ve Bekir Kaya kentte bulunan gazetecilerle bir araya geldi.

Eş Başkan Kaya, "En büyük hainlerin akademisyenler, şairler olduğunu, barış isteyen herkesin hain edildiğine şahitlik ettik. İşte bizde düzenleyeceğimiz kitap fuarı ile bu zihniyete, ‘Kitap’la Barış’ olarak cevap vereceğiz. Umarım düzenleyeceğimiz kitap fuarı ülkenin barışına bir katkı sunar” şeklinde konuştu.

Van Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı tarafından bu yıl 22-30 Nisan tarihlerinde 'Kitapla Barış' sloganı ile düzenlenecek olan 2. Van Kitap Fuarı sayılı günler kalırken, Van Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları Hatice Çoban ve Bekir Kaya, fuar nedeniyle Van’da ki basın mensupları ile bir araya geldi. Edremit’te bulunan Avzem Restorant’ta gazetecilerle bir araya gelen eş başkanlar Çoban ve Kaya’ya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Sedat Töre, Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Murat Ertaş ile Van Ajans Asya Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Güler’de eşlik etti.

6-214.jpg

Kaya: Faşizme inat yaşayacağız, yaşatacağız

Fuar nedeniyle gazetecilerle düzenlenen toplantıda ilk olarak konuşan Van Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Bekir Kaya, toplantıya katılan gazetecilere teşekkür etti. İlkini 2013 yılında Van Valiliği, Van Ticaret Odası, YYÜ ile birlikte düzenlediklerini belirten Kaya, daha sonra ise 2 yıl aradan geçmesine rağmen kitap fuarı yapamadıklarını söyledi. Bu yıl ise 2’ncisini düzenleyecekleri kitap fuarını Van Büyükşehir Belediyesi olarak yapacaklarını kaydeden Kaya,” Ülkemizin çok acılı bir süreçten geçtiği ve büyük acıların yaşandığı coğrafyamızda kitap fuarı düzenliyoruz. Yanı başımızda Yüksekova’da bildiğimiz, gördüğümüz ama bizlerden saklanılan acılara şahitlik yapıyoruz. Yine diğer bölgelerimizde sivillerin katledildiği bir zamanda biz bu fuarı düzenliyoruz. Ama her şeye rağmen yaşamın devam ettiği, faşizme inat yaşamamız gerektiğini, tüm baskılara rağmen ısrarla mücadeleye devam ettiğimizi göstermek istiyoruz” dedi.

Kaya: Kitap fuarımız ülkenin barışına katkı sunsun

Otorileşen sistemlerde sanattan, sanatçıdan, şiirden, kitaptan nasıl korkulduğunu, bunları dile getirenlerin nasıl hain ilan edildiğini gördüklerini söyleyen Kaya,” Maalesef ülkemizde de bunu yaşadık. Bir dönem içişleri bakanı,’siz terörü, teröristi dağda aramayın, mısra yazan, şiir okuyan, tuvale fırça atanların hepsi teröristtir, biz terörü ilk önce onlardan ayıracağız’ demişti. Daha sonrasında ise bir es verildi. Bunun nedeni de barış süreciydi. Ama süreç bittikten sonra içişleri bakanın söylediklerini bu kez de ülkenin cumhurbaşkanın ağzından duyduk. En büyük hainlerin akademisyenler, şairler olduğunu, barış isteyen herkesin hain edildiğine şahitlik ettik. İşte bizde düzenleyeceğimiz kitap fuarı ile bu zihniyete, ‘Kitap’la Barış’ olarak cevap vereceğiz. Umarım düzenleyeceğimiz kitap fuarı ülkenin barışına bir katkı sunar” şeklinde konuştu.

4-406.jpg

Çoban: Hepimiz barışta ısrar etmeliyiz

Ardından konuşan Van Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Hatice Çoban ise, son zamanlarda gazetecilere uygulanan baskılara dikkat çekerek konuşmasına başladı. Bütün baskı ve zorluklara rağmen gazetecilerin haber yapma tarzlarını selamladığını ifade ederek, daha sonra düzenleyecekleri kitap fuarı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Kitap fuarını zor bir süreç ve atmosfer içerisinde yaptıklarını dile getiren Çoban, dün Avrupa Parlamentosu (AP) tarafından Türkiye’nin ilerleme sürecine ilişkin oy çokluğu ile kabul edilen ve Türkiye’ye ağır suçlamaların yönetildiği raporu hatırlattı. Çoban, herkesin barışta ısrar etmesi gerektiğini, demokrasi, özgürlük ve hukukta ısrar etmesi gerektiğini belirterek,” Bunu ülkemiz için ısrar etmeliyiz. Birlikte yaşamak için ısrar etmeliyiz. Tekçilik hiçbir ülkeye, hiçbir topluma kazandırmadı. Bizim ülkemize de tekçilik kazandırtmayacak. Dolaysıyla çokluk, çoğulculuk, demokrasi, hukuk ve bunların tamamı birlikte kazanacak” dedi.  Eş Başkan Çoban son olarak Van’da ki basın mensuplarının belediye ile olan diyaloglarını daha ileri götürülmesi için de, belediye olarak her ay düzenli bir şekilde basın ile bir araya geleceklerini söyledi. 

‘Fuar boyunca çok sayıda panel, söyleşi ve şiir dinletisi düzenlenecek’

Konuşmaların ardından Van Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Murat Ertaş, fuara ilişkin bilgilendirmede bulundu. Büyükşehir Belediyesi tarafından 2 aydan fazla bir süredir fuarın hazırlığının yapıldığını açıklayan Ertaş, 2’nci Van Kitap Fuarı ile ilgili tüm çalışmaları tamamladıklarını, fuara katılacak tüm konuklar ve kitapevlerinin de kesinleştiğini söyledi. Kitap fuarına Van ve çevre illerden binlerce kişinin katılmasını beklediklerini, fuar boyunca her gün söyleşi, panel ve dinletilerin yapılacağını açıklayan Ertaş, fuara 100'e yakın kitapevi, 60 tanınmış edebiyatçının katılacağı, 30 panel, söyleşi ve şiir dinletilerinin düzenleneceğini ifade etti. Van Ticaret ve Sanayi Odası bahçesinde yapılacak olan fuarın 22 Nisan Cuma günü açılacağını hatırlatan Ertaş,” Sabah saat 10.00'dan akşam saat 20.00'a kadar açık olacak fuar boyunca, yazarlar imza günleri ile kitapseverlerle buluşacak. 4 bin 700 metrekare alanda yapılacak olan kitap fuarı, kent merkezinde bulunması nedeniyle aynı zamanda herkesin kolay bir şekilde ulaşabileceği bir alan konumu da taşıyor” dedi. 

Yapılan konuşmalar ve bilgilendirmelerin ardından Büyükşehir Belediye Eş Başkanları Çoban ve Kaya, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın Avrupa’da öz yönetim ile ilgili açıklamalarına ilişkin yöneltilen soruya cevap veren Eş Başkan Kaya, Demirtaş’ın açıklamalarının çarpıtıldığını ve buna cevap verecek kişi olmadığını söyledi. Öz yönetimlerin sadece hendek ve barikatlara indirgenmesinin doğru olmadığını ifade eden Kaya, tartışması gerekilen birçok konunun kriminalize edildiğini belirtti. HDP’ye özellikle 7 Haziran seçimlerinin ardından çok ciddi bir ambargoıaı uygulandığını dile getiren Kaya, bu ambargo nedeniyle HDP tarafından dile getirilen birçok şeyin basına yansıtılmadığını belirtti.  

Kaya: Belediyecilik ancak toplum ile yapılabilir 

Yine başka bir gazetecinin,’Toplumun tüm kesimlerine cevap olabiliyor musunuz? Çalışmalarınıza toplumun tüm kesimlerini dahil ediyor musunuz?’ sorusuna cevap veren Kaya, kendilerinin seçimlerin ardından, toplumun tüm kesimleri ile beraber çalışacaklarını ve belediyeciliğin ancak toplum ile yapılabilineceğini her defasında dile getirdiklerini söyledi. Kaya,” Biz her zaman bunu söyledik. Belediyenin kaynakları ve belediyenin bütçesi aynı zamanda halkın malıdır. Her kesimde insanlarımıza eşit bir şekilde hizmet götürmenin temel bir ilkemiz olduğunu vurguladık. Bugün de bu amaç doğrultusunda çalışıyoruz” dedi. Yine başka bir gazeteci tarafından kentte bulunan sokak isimleri ve şehir merkezinde bulunan Feqiyê Teyran Parkı’nın isminin başka bir parka verilmesine ilişkin soruya cevap veren Kaya,” Sokak isimlerini talepler doğrultusunda meclis kararı ile değiştiriyoruz. Yine Feqiyê Teyran ismi Kürtçe olduğu için valilik tarafından kabul edilmiş değil, bizde bu karara karşı o tabelayı çarşı merkezinde bulundurmaya devam edeceğiz” dedi.

Yüksekova’da ve diğer illerde sokağa çıkma yasağı ardından yerlerinden zorunlu bir şekilde göç eden ailelere ilişkin yöneltilen soruya da cevap veren Kaya, belediye olarak çalışma başlattıklarını ve bu ailelerin tespitlerini yaparak yardımda bulunduklarını dile getirdi. 

A+A-

HABERE YORUM KAT