1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Van'da Kentsel Dönüşüm Mağduriyeti

Van'da Kentsel Dönüşüm Mağduriyeti

Van'da Kentsel Dönüşüm Mağduriyeti
A+A-

Şerefiye Mahallesi Erek Dağı Caddesi'nde inşa edilen kentsel dönüşüm konutlarında, kura çekimi sonucu hak sahiplerinin oturacağı daireler belirlenirken, yeni fiyat listesi hak sahiplerinde şoke etkisine yol açtı.

Bölge Gazetesi'nden Bişar Ulutaş'ın haberine göre; Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından kentsel dönüşüm kapsamında Van'da yapılan konutlar tamamlandı ve hak sahiplerinin Ocak 2016'da taşınacağı belirtilirken, yeni fiyat listesi, daha önce eski konutlarda yaşayan hak sahiplerini şoke etti. 2011 yılında 3+1daire için, 70 bin TL olarak anlaşan hak sahipleri, şimdi 90-110 bin TL arasında değişen fiyatlarla mağduriyet yaşadı.

Şerefiye Mahallesi Erek Dağı Caddesi'nde inşa edilen kentsel dönüşüm konutlarında, kura çekimi sonucu hak sahiplerinin oturacağı daireler belirlenirken, yeni fiyat listesi hak sahiplerinde şoke etkisine yol açtı.

Bülent Ecevit'in Başbakan olduğu 1970'li yıllarda yapılan Van Sosyal Mesken Konutları, depremin ardından ailelerin de görüşü alınarak yıktırılmıştı. Sosyal Mesken Konutları yıktırıldıktan sonra konut sahiplerine TOKİ tarafından 500 TL kira yardımı yapılmış ve aynı yerde inşa edilmek üzere ihaleye çıkmıştı. Sosyal Meskenler olarak bilinen eski konutların yıkılmasının ardından geç de olsa yapılan konutlar, nihayet tamamlandı. Ama yeni fiyat listesi kafaları karıştırdı.

Söz konusu konutlar yapılmadan önce 3+1, toplamda 102 metrekarelik daireye 70 bin 524 TL ödemek için sözleşme imzalayan hak sahipleri, yapılan anlaşma ile eski dairenin parasının düşmesiyle 30 bin TL ödeyeceklerdi. Zira yeni fiyatlarda söz konusu dairelere, 90 bin ile 110 bin TL arası fiyatlar biçildi.

"BU MAĞDURİYETİMİZ BİR AN ÖNCE GİDERİLSİN"
Hak sahiplerinden Tahir Tekin söz konusu mağduriyetlerinin bir an önce giderilmesi gerektiğini ifade ederek, "Bizler daha önce eski konutlarda ikamet ediyorduk. Varılan anlaşma gereği TOKİ burada kentsel dönüşüm kapsamında konutlar inşa edeceğini belirterek, bizimle sözleşme imzaladı. Bizler 2011 yılında sözleşme imzaladık. Orada bulunan 180 hak sahibi ile yapılan sözleşmede 3+1 toplam 102 metrekarelik daireler için 70 bin 524 TL'ye anlaştık. Bu miktarın 41 bin TL'si eski konutlardan düşüldü ve geriye kalan 30 bin TL'sinin ödenmesi kararlaştırıldı. 156 aylık taksitle 189 TL olarak ödenmesi konusunda bizlerle anlaşıldı. Ama, anlaşmadan sonra hak sahiplerine haber verilmeden konutlara başlarken daireler 147 metrekarelik yapıldı. Oysa bizler 102 metrekarelik daire için sözleşme imzalamıştık. Şimdi 30 bin TL ödememiz gerekirken, 90 bin TL ile 110 bin TL arasında bir meblağ ödememiz gerektiği belirtiliyor. Bizler bu duruma itiraz ettik, henüz bir sonuç almış değiliz. Normalde dairelerimize Ocak 2016'da taşınmamız gerekiyor. Ama bu sorun henüz çözülmedi" ifadelerini kullandı.

"TOKİ VE HALK BANKASI ARASINDA SÖZLEŞME İMZALANDI"
Tekin, TOKİ ile Halk Bankası arasında anlaşma yapıldığına da değinerek, "Bu konutların ödemelerinin yapılması için TOKİ ile Halk Bankası arasında anlaşma yapıldı. Bu anlaşmayla hak sahiplerinin 9 Kasım ile 30 Kasım arasında gidip imza atması isteniyor. Bizler yeni fiyatları öğrendikten sonra imza atmadık. Eski sözleşmemiz ne ise biz o sözleşmeye uyulmasını istiyoruz. Ayrıca bankada bilgi alabileceğimiz kimse yok. Bu sorunun çözülmesi için Ak Parti İl Başkanı Zahir Soğanda ile görüştük. O da TOKİ yetkililerinden bilgi aldı. Yetkililer kendisini daha sonra detaylı olarak bilgilendireceklerini söylediler. Ayrıca, bugüne kadar TOKİ'nin ödediği kira yardımlarının da bizden alınacağı ifade ediliyor. Bizler gerçekten de mağdur durumdayız. Bir an önce bu sorunun çözülmesini istiyoruz. Eğer bu sorun çözülmezse, avukatlar tutup hukuki yollara başvuracağız" ifadelerini kullandı.

Sözleşme yaptıklarında herhangi bir müteahhitle veya yap-satçı ile görüşmediklerini, muhataplarının devlet kurumu TOKİ olduğunu anlatan Tekin, "Bizler devletimize güvenmeyip de, kime güveneceğiz. Allah rızası için bizim bu sorunumuz bir an önce çözülsün. Kaç yıldır kiralarda sürünüyoruz. Tam konutlarımıza taşınırken, böylesi sıkıntılarla karşılaşmamız, bizi çok mağdur etti" şeklinde konuştu.

Toplamda 852 konut yapılırken, bunların 180'i hak sahiplerine, geri kalanı ise satılacağı ifade ediliyor.

A+A-

HABERE YORUM KAT

1 Yorum