1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Van'da kaçak avlanan inci kefalleri ele geçirildi

Van'da kaçak avlanan inci kefalleri ele geçirildi

Van'da kaçak avlanan inci kefalleri ele geçirildi
A+A-

Van'ın Gevaş ilçesinde, üreme döneminde avlanması yasak olmasına rağmen avlanan inci kefalleri ile ağ ele geçirildi.

Tarım ve Orman İl Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, inci kefali üreme dönemi olan 15 Nisan-15 Temmuz'da, kaçak avcılıkla etkin mücadele çalışmaları devam ediyor.

Bu kapsamda, Edremit İlçe Jandarma Asayiş Bot Komutanlığı ekipleri, Gevaş ilçesine bağlı Akdamar Adası açıklarında yaptıkları denetimler sonucunda toplam ağırlığı 80 kilogram olan inci kefalleri  ile 700 metre ağ ele geçirdi.

El konulan balıklar ile ağ imha edilmek üzere Edremit İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekiplerine teslim edildi. 

Açıklamada görüşlerine yer verilen Tarım ve Orman İl Müdürü İbrahim Görentaş, av yasağı döneminde polis, jandarma, zabıta ve müdürlüğe bağlı ekiplerin aralıksız denetimler yaparak inci kefalinin kaçak avlanmasının önüne geçmeye çalıştığını belirtti.

Görentaş, av yasağının gerçek amacına ulaşmasının vatandaşların bilinçlenmesine bağlı olduğunu kaydederek, "Mücadelenin etkin olabilmesi için toplumumuzun bu mücadeleye destek vermesi gerekir. Bir şeyin alıcısı olmazsa satıcısı da olmaz. Vatandaşlarımızın, bu hassas döneminde inci kefalini tüketmeyerek sahip çıkması gerekir. Son yıllarda bu noktada ciddi bilinç oluştuğunu fark ediyoruz." ifadesini kullandı.(AA)

A+A-

HABERE YORUM KAT

1 Yorum