1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Van'da Jeotermal Isıtmalı Seralar Giderek Artıyor

Van'da Jeotermal Isıtmalı Seralar Giderek Artıyor

Van'da Jeotermal Isıtmalı Seralar Giderek Artıyor
A+A-

Van Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Fevzi Altuner, bölgede ve Van’da önemli jeotermal kaynakların bulunduğunu belirterek, kenttin jeotermal kaynaklarının seracılıkta kullanılmasının büyük bir kazınım olduğunu söyledi.

Van Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Fevzi Altuner, beraberindeki ilçe müdürleri ile birlikte Çaldıran'da yapılan Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı ile desteklenen jeotermal ısıtmalı seraları ziyaret etti.

Fide dikimi için son hazırlıkların yapıldığı seralar hakkında Çaldıran Jeotermal Anonim Şirketi ve Asa Tarım Limitet Şirketi yetkililerinden bilgi alan Altuner, yapılan jeotermal ısıtmalı seraların son yıllarda tarım sektöründe Van’da gerçekleştirilen en önemli yatırım olduğunu belirtti.

Yapılan teknolojik seraların Van için büyük öneme sahip olduğunu belirten Altuner, “Bölgemizde ve ilimizde önemli jeotermal kaynakları var. Jeotermal kaynakların turizm, konut ısıtma, elektrik üretimi, seracılık gibi birçok kullanım alanı mevcuttur. Ancak şimdiye kadar bölgemizin jeotermal enerji kaynaklarının ekonomiye kazandırılma düzeyi çok düşüktü. Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü olarak uzun süreden beri ilimizin jeotermal kaynaklarının seracılıkta kullanılmasına yönelik teşvik ve yayım çalışmalarımız devam etmektedir. Çaldıran'da yapılan bu seraların ilimizde ve bölgemizde seracılığın gelişmesine çok önemli katkı sağlayacağına inanıyorum. Bildiğiniz gibi Çaldıran’ın üstü Türkiye'nin en soğuk yeri, altı ise en sıcak yerlerinden biridir. Burada jeotermal enerji potansiyelini değerlendirerek toplam 34 bin metrekare sera yapan, bu konuda öncü rol oynayan yatırımcılarımızı tebrik ediyorum” dedi.

A+A-
KAYNAK: Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT