1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Van'da İsa Huso suikastı kınandı

Van'da İsa Huso suikastı kınandı

Vanda İsa Huso suikastı kınandı
A+A-

Kürt siyasetçi İsa Huso\'nun uğradığı suikast sonucu yaşamını yitirmesi, Van\'da DÖKH öncülüğünde yapılan açıklama ile kınandı.

 

 
Kürt siyasetçi İsa Huso'nun uğradığı suikast sonucu yaşamını yitirmesini kınamak amacıyla Feqîye Teyran Parkı'nda basın açıklaması yaptı. Açıklamaya çok sayıda yurttaşın yanı sıra, BDP Van İl Örgütü Eş Başkanı Musa İtah, HDP Van İl Örgütü Eş Başkanları Harun Okay ve Esen Günay, TUYAD-DER, KURDİ-DER, HDK, MKM çalışanları, İl Genel Meclis üyeleri, Van Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Gülbahar Orhan, GÖÇ-DER, VAKASUM, Van Barış Anneleri İnisiyatifi destek verdi. 
 
Açıklamada konuşan DÖKH aktivisti Leyla Işık, 90'lı yıllarda Türkiye'de Hizbullah ve devletin birlikte yaptığı katliamların bu gün Rojava'da El Kaide'ye bağlı dış destekli çeteler tarafından yapıldığını dile getirdi. Huso'ya yapılan saldırının Rojava şahsında Kürt halkına yapıldığına işaret eden Işık, "Bu terörist saldırıyı kınıyor ve lanetliyoruz. Rojava'da ki bu saldırıların Fransa, İngiltere, ABD, ve Türkiye olmak üzere egemen güçler tarafından desteklendiği biliniyor. Daha önceki süreçlerde de Kürtlere karşı bu yönlü saldırı politikası izlenmiştir. Zilan, Roboski ve Fransa'da 3 kadın devrimcinin katledilmesi, bu yapılan katliamların faillerinin yargı önüne çıkarılmaması Kürtlere yapılan bu saldırıların bundan sonrada devam edeceği kuşkusunu taşımaktadır" dedi
 
'AKP hükümeti zaman kaybetmeden adım atsın'
 
"Bir yandan bu saldırılar yaşanırken diğer yandan KCK tarafından yürütülen tek taraflı sürece karşılık AKP hükümetinin halen hiç adım atmaması toplumda ve Kürt halkında kuşku ve endişe yaratıyor" diyen Işık, KCK'nin 1 Eylül'e kadar somut adım atılmazsa sürecin tıkanabileceği yönündeki açıklamasını hatırlattı. Işık, "Biz kadınlar olarak hem bu faili meçhullerin aydınlatılmasını hem de AKP hükümetinin zaman kaybetmeden adım atmasını istiyoruz" diye kaydetti.
 
Yapılan açıklamanın ardından "Bijî berxadana Rojava" sloganını atan kitle 5 dakikalık oturma eylemi yaptıktan sonra dağıldı. DİHA
 
\"\"
 
\"\"
A+A-

HABERE YORUM KAT