1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Van'da 'İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu' Toplantısı

Van'da 'İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu' Toplantısı

Vanda İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu Toplantısı
A+A-

Van Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası (SMMMO) tarafından üyelerine yönelik “İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu” konusunda bir bilgilendirme toplantısı düzenlendi.


Van SMMMO’da düzenlenen bilgilendirme toplantısının açılış konuşmasını yapan Van SMMM Odası Başkanı Yakup Simeklioğlu, 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’na değindi. Kanun ile işverenlerin yükümlüklerinde önemli değişikliklerin yapıldığını söyleyen Simeklioğlu, “İşçi çalıştıran işyerleri, içinde bulunduğu tehlike sınıfına bağlı olarak alınması gereken önlemeler için geçiş tarihleri belirlenmiş olup, bu kapsama sigortalı olarak kendi bünyesinde kapıcı, güvenlik görevlisi ve yönetici gibi personelleri çalıştıran apartmanlarda alınmıştır. Kanun hükümleri gerek kamu gerekse özel sektör işyerlerinde faaliyet konularına bakılmaksızın uygulanacaktır. İşyerleri Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı kısa vadeli sigortalı kolları prim oranı da dikkate alınmak suretiyle ‘az tehlikeli’, ‘tehlikeli’ ve ‘çok tehlikeli’ olarak sınıflandırılacaktır. Kanunun en dikkat çekici yönlerinden biri de uygulanacak olan idari para cezalarının ağırlığı ile bazı aykırılıkların devam ettiği her ay için cezai müeyyidenin birer kat artırılmasıdır” dedi.


Çalışma ve İş-Kur Van İl Müdürü Mehmet Salih Serçe de, “Bu kanunun amacı öncelikli olarak işyerlerinin hepsinin kesinlikle bir iş güvenliği denetiminden geçirmektir. Her işveren kendi işyerinde nasıl bir iş riski var ve bu riski kendisi değerlendirmek zorunda. Bu risk değerlendirmesine bağlı olarak da kendi işletmesinde risk unsuru olabilecek unsurların bertaraf edebilmesi için kendi önlemlerini kendisi hazırlayacaktır. Bunu hazırlarken tabii ki işi güvenlik uzmanlarıyla işbirliği yapacaktır. Şu anda bölgemizde iş güvenliği uzmanı hiç yok. Çünkü bu konuda bize birçok talep geldi, ama yaptığımız bütün araştırmalarımıza rağmen bir uzmana ulaşamadık. Sanırım Bakanlık bu konuyu en kısa sürede çözecektir” şeklinde konuştu. 


Toplantı daha sonra üyelerin bilgilendirmesiyle devam etti.

A+A-

HABERE YORUM KAT