1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Van'da İlk Kürtçe Kreş Açıldı

Van'da İlk Kürtçe Kreş Açıldı

Van'da İlk Kürtçe Kreş Açıldı
A+A-

Van Büyükşehir Belediyesi, kentte bir ilke imza atarak Kürt Dil Bayramı'nda, Kürtçe Kreş ve Gündüz Bakımevi açtı.

Van Büyükşehir Belediyesi, kentte bir ilke imza atarak Kürt Dil Bayramı'nda, Kürtçe Kreş ve Gündüz Bakımevi açtı. Perperok adıyla açılan kreş, 20 eğitmenle çalışmalarına başladı. Van Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Bekir Kaya, "83 yıl önce birkaç kişi ile başlayan Hawar, bugün milyonlara ulaşmış durumda. Kürt halkı diliyle, tarihi ve geleneğiyle bir mücadele içerisindedir, bizim bugün yaptığımız çalışmada bu amaca ilişkindir" dedi. Van Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Çocuk ve Gençlik Hizmetleri Müdürlüğü talepler doğrultusunda yeni bir çalışmaya imza atarak Kürt Dil Bayramı'nda ilk Kürtçe kreşi açtı. Şabaniye Mahallesi’nde düzenlenen açılışa HDP Van Milletvekili Adayı Tuğba Hezer, Van Büyükşehir Belediye Eşbaşkanları Hatice Çoban ve Bekir Kaya’nın yanı sıra İpekyolu, Edremit Belediye Eşbaşkanları ve çok sayıda yurttaşın yanı sıra kreş öğrencileri katıldı.

'Kürt dil bayramının en güzel hediyesi oldu'

Kreşin açılış kurdelesini öğrenciler ve eşbaşkanlar birlikte kesti. Daha sonra kreşte incelemelerde bulunan katılımcılar burada öğrenciler için tasarlanan odaları gezdi. Oyun odaları ve dram odalarını gezen eşbaşkanlar burada öğrencilerin kendileri için hazırlamış olduğu tiyatroyu da izledi. Daha sonra oyun odasına geçen katılımcılar, öğrencilerin seslendirdiği Kürtçe şarkılar dinledi. Kreş açılışının ardından Kürt Dil Bayramı dolayısıyla bir konuşma gerçekleştiren HDP Van Milletvekili Adayı Tuğba Hezer, anadil gününü kutladı. Kreşin böylesi bir güne denk gelmesinin ayrıca anlamlı olduğunu ifade eden Hezer, kreşin açılmasında emeği geçenlere teşekkür etti.

‘Bizim kestiğimiz kurdeleler göz önündedir’

Daha sonra konuşan Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Bekir Kaya da anadil gününü kutladı. Kürt Anadil Günü dolayısıyla böyle bir çalışmayı yaptıklarını kaydeden Kaya, burada temeli atılan çalışmanın daha sonra büyük hedef ve amaçlara ulaşacağını söyledi. Kaya,”83 yıl önce Şam’da Kürt aydınları Hawar Dergisi’ni çıkardılar, Kürtlerin hawarını tüm dünyaya ulaştırdılar, 83 yıl önce birkaç kişi ile başlayan hawar bugün milyonlara ulaşmış durumdadır. Kürt halkı diliyle, tarihi ve geleneğiyle bir mücadele içerisindedir, bizim bugün yaptığımız çalışmada bu amaca ilişkindir. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz" dedi. Kaya, "Bizler bazıları gibi kurdeleleri başka yerlerde kesmiyoruz, bazıları Van’da kurdeleler kesti, ama o kurdeleleri kesilen hiçbir eser ortada yok. Bizim kestiğimiz eserin kurdelesi ise göz önündedir” dedi.

Bölgenin en büyük kreşi!

Van Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Çocuk ve Gençlik Hizmetleri Şube Müdürlüğü tarafından açılışı yapılan Kürtçe olarak faaliyet yürütecek olan Perpêrok Kreş ve Gündüz Bakımevi, 1200 metrekare kapalı kullanım alanı, 500 metrekare çocuk oyun grubu, Kum havuzu, kümes ve otoparkının olduğu bahçe ve açık kullanım alanı bulunuyor. 20 kişinin görev yapacağı 90 kapasiteli kreşte; drama, sinema, müzik, dans, satranç, revir odası ve çocuk oyun alanı bulunuyor. Her sınıfın 18 kişilik olarak tasarlandığı kreş, 0 - 6 yaş arası çocuklara hizmet verecek. Van Büyükşehir Belediyesinin açtığı kreş bölgenin en büyük kreşi konumunda

 

A+A-

HABERE YORUM KAT