1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. VAN'DA İLK KEZ GÜVERCİN GÖĞÜS AMELİYATI YAPILDI

VAN'DA İLK KEZ GÜVERCİN GÖĞÜS AMELİYATI YAPILDI

VANDA İLK KEZ GÜVERCİN GÖĞÜS AMELİYATI YAPILDI
A+A-

Van Bölge Eğitim Araştırma Hastanesi’nde ilk kez, halk arasında ‘Güvercin Göğüs’ olarak bilinen \'Pektus Karinatum\' rahatsızlığı bulunan bir hasta ameliyat edildi.


Hastane doktorlarından Opr. Dr. İlhan Ocakçıoğlu, Van'da ilk kez, doğum sonrası ya da erken çocukluk döneminde belirgin hale gelen, göğsün ön kısmındaki kıkırdak yapıların öne doğru fazla gelişmesiyle ortaya çıkan bir durum olan 'Güvercin Göğüs' hastalığının ameliyatının gerçekleştiğini belirtti. Bölgede bir ilk olma özelliği taşıyan bir ameliyatı gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadığını ifade eden Dr. Ocakçıoğlu, bu ameliyatın ilk defa 2005 yılında yapıldığını söyledi. Ameliyatın Türkiye’deki bazı merkezlerde yapıldığını dile getiren Ocakçıoğlu, “Eski yönteme göre göğsün ön kısmında kesi yapılıp çıkıntılı olan kısımdaki kıkırdaklar çıkarılırdı ve bayağı ağrılı bir işlemdi. Bu yaptığımız işlemde ise her iki taraftan birer tane 3 santimlik cilt kesisi sonrasında göğse şekil vermek amacıyla nikel çelik karışımı bir çubuğu göğsün ön yüzüne, kasların altına yerleştiriyoruz. Daha sonra bunu yanlardan sabitliyoruz. Daha az ağrı, daha estetik bir ameliyat olmasının yanında hastaların kıkırdaklarını da çıkarmak zorunda kalmıyoruz” dedi.


Göğsün içine yerleştirilen çelik çubuğun, yaklaşık 2 sene sonra çıkardıklarını belirten Ocakçıoğlu, Güvercin Göğüs hastalığının yanında göğsün içe doğru çökmesi sonucunda meydana gelen ‘Kunduracı Göğüs’ (Pektus Ekskavatum) hastalığının da ameliyatının yapılabileceği müjdesini de verdi.

A+A-

HABERE YORUM KAT