1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. VAN'DA HIDIRELLEZ ŞENLİKLERİ

VAN'DA HIDIRELLEZ ŞENLİKLERİ

VANDA HIDIRELLEZ ŞENLİKLERİ
A+A-

Hızır ve İlyas peygamberlerin buluşup dilekleri gerçekleştirdiklerine inanılan Hıdırellez, Van\'da çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.

Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü tarafından hazırlanan Hıdırellez şenlikleri, Van Kalesi yanındaki tarihi Van Evi önünde yapıldı. Kutlamalar hakkında gazetecilere bilgi veren Kültür ve Turizm Müdürü Muzaffer Aktuğ, amaçlarının Van'da yaşayanların böyle bir şenlikten yaralanmasını sağlamak, insanları bir araya getirerek Van'ın ören yerlerini ve yöresel yemeklerini tanıtmak olduğunu belirtti. Aktuğ, "Pazar günü insanların yoğun olduğu bir gün. Burada Van'ın tüm güzelliklerinin yer aldığı bir resim sergisi var. Ayrıca işletme belgeli otellerimiz yöresel yemekler yaparak buradaki vatandaşlarımıza dağıtıyorlar. Onlara da verdikleri desteklerden dolayı teşekkür etmek istiyorum. Bugünü şenlik havasında halaylar çekerek kutlamalarını istedik, onun için halk oyunları ekibimiz burada. Van Oturma Gecesi ekibimiz var. Van'ın yöresel türkülerini vatandaşlarımız için seslendirecekler. Amacımız insanların bugünü şenlik havasında geçirmelerini sağlamak. Burada Van'ın ören yerlerini ve yöresel yemeklerini tanıtmak istiyoruz" diye konuştu.
Halk oyunları ekibinin gösterisinin ardından vatandaşların katıldığı halaya vali yardımcıları ve kurum amirleri de eşlik etti. Folklor gösterisinin ardından Van Oturma Gecesi ekibinin seslendirdiği Van türküleri büyük alkış aldı.
Adana Devlet Tiyatrosu oyuncularının oynadığı çocuk oyunlarından "Yedi köyün yargıcı" oyunu çocuklar tarafından büyük ilgi gördü. Uçurtmaların uçurulduğu şenlikte, vatandaşlara ayran aşı, helise ve keledoş ikram edildi.
Şenliklere Vali Yardımcısı Mehmet Yüzer, İl Jandarma Alay Komutanı Albay Nurettin Alkan, Emniyet Müdürü Ümit Yurdakul ve vatandaşlar katıldı.
 

A+A-

HABERE YORUM KAT