1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Van'da Hıdırellez Şenliği

Van'da Hıdırellez Şenliği

Van'da Hıdırellez Şenliği
A+A-

Van İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından düzenlenen çeşitli etkinliklerle Hıdırellez kutlandı.


Van Kalesi’ndeki Van Evi önünde yapılan etkinliğe Van Vali Yardımcısı Ramazan Kurtyemez, Kültür ve Turizm İl Müdürü Muzaffer Aktuğ, Van İl Emniyet Müdürü Mahmut Karaaslan, İpekyolu İlçe Emniyet Amiri Zafer Sinanesen, İpekyolu Halk Eğitim Merkezi Müdürü Nedim Cacim, Cumhuriyet Mahalle Muhtarı Leyla Tanrıtanır ve çok sayıda vatandaş katıldı. Bazı oteller tarafından buradaki vatandaşlara kentin yöresel yemeklerinden olan ayranaşı ve keledoş yemeği ikram edilirken, halk oyunları gösterisi sunuldu.


Kalenin kuzey tarafında bulunan Şeyh Abdurrahman Gazi Türbesi’ni ziyaret eden vatandaşlar, kalenin yamacındaki ‘analı kız’ kanalda kayıp dilek tuttular.


İHA muhabirine açıklamalarda bulunan Kültür ve Turizm İl Müdürü Muzaffer Aktuğ, Hıdırellez gününün Türkiye’nin birçok ilinde farklı etkinliklerle kutlandığını belirterek, “Bu kültürü yaşatmak için biz de böyle bir organizasyon düzenledik. Hızır ile İlyas peygamber o gün için bir araya gelmişler ve ihtiyacı olan insanların ihtiyacını karşılamışlar, dilek dileyenlerin dileklerini gerçekleştirmişler, fakir fukaraya pay biçmişler, mutfağını doldurmuşlar ve onlara her türlü imkânları sunmuşlar. Hıdırellez dediğimizde bunlar aklımıza geliyor. Biz de bu geleneği memleketimizde yaşatma adına Van Evi’nin yanındaki su kenarında kutladık. Vatandaşlarımıza yöresel yemekler ikram ettik. Halk oyunları ekibimizle güzel zaman geçirmelerini sağladık. İnsanlarımız Şeyh Abdurrahman Gazi Türbesi’ni ziyaret ederek dua ettiler. Vatandaşlarımızdan bazıları Urartular döneminden kalan ‘analı-kızlı’ kanalında kayarak dilek dilediler. İnsanlarımıza güzel bir gün yaşattığımıza inanıyorum. İstediğimiz düzeyde insan sayısına da ulaştık. Keşke daha fazla katılım olsaydı. Tek dileğimiz Van’ı tanıtmak ve insanlarımızı bir araya getirmektir” şeklinde konuştu.

2-039.jpg

3-049.jpg

1-044.jpg

A+A-
KAYNAK: Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT