1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Van'da Hayvan Ölümleriyle İlgili Önemli Açıklama!

Van'da Hayvan Ölümleriyle İlgili Önemli Açıklama!

Van'da Hayvan Ölümleriyle İlgili Önemli Açıklama!
A+A-

Van Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Fevzi Altuner, Bahçesaray ilçesinde şap hastalığından dolayı hayvan ölümlerinin yaşandığı iddialarının doğru olmadığını belirterek, gerekli aşı çalışmalarının da aralıksız sürdüğünü söyledi.

Bahçesaray’da art arda özellikle büyükbaş hayvan ölümlerinin yaşandığı iddiaları kamuoyunun gündemine düşerken, Van Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Fevzi Altuner ise konuya açıklık getirdi.

Şap hastalığının birçok yolla bulaşabileceğini ifade eden Altuner, Bahçesaray’da büyükbaş hayvan ölümlerinin yaşandığı bilgilerin gerçek dışı olduğunu kaydetti.

Kuzularda tek tek ölümlerin yaşanabildiğini fakat büyükbaşlarda böyle ölümlerin olmadığını anlatan Altuner, “Şu ana kadar biz böylesi bir vakaya denk gelmedik ve görmedik. Ama bu ölümler küçükbaşlarda özellikle kuzularda meydana gelebilir. Bu konuda da bizim ekiplerimizce hastalığın görüldüğü yerlerde gerekli tedbirler alınıyor. Zaten bu aşılar yılda iki kez yapılıyor. Hastalığın görüldüğü yerde yapılan aşının ardından bir de çevre karantinaya alınarak aşılamalar yapılıyor. Bahçesaray’da büyükbaş hayvanlarda bölümlerinin yaşandığı yönündeki bilgiler gerçeği yansıtmamaktadır” dedi.

A+A-
KAYNAK: Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT