1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Van'da Hasta Kurtarma Operasyonu

Van'da Hasta Kurtarma Operasyonu

Van'da Hasta Kurtarma Operasyonu
A+A-

Van Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı 112 Acil ve Afetlerde Sağlık Hizmetleri (AASH) Müdürlüğü ekipleri, yolu kardan dolayı kapanan 6 ilçede 8 hastaya müdahale etti.

 Van Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı 112 Acil ve Afetlerde Sağlık Hizmetleri (AASH) Müdürlüğü ekipleri, yolu kardan dolayı kapanan 6 ilçede 8 hastaya müdahale etti. Sağlık ekipleri, karla mücadele ekipleri ile birlikte müdahale ettikleri vakaların bulunduğu mahallelere 1 saat ile 3.5 saat arası ulaştı. 


Yurdu etkisi altına alan kar yağışı ve fırtına, Doğu Anadolu Bölgesi’nde de etkisini sürdürüyor. Kar ve fırtınadan dolayı yolları kapanan mahallelere ulaşmaya çalışan sağlık ekipleri zaman zaman zor anlar yaşıyor. Bu gün 6 ilçede 8 vakaya giden ekipler, hastalara karla mücadele ekipleri ile birlikte 1 saat ile 3.5 saat arasında ulaşabildi. Özalp ilçesine bağlı Hazine Mahallesi’nde ikamet eden ve yüksek ateşi olan 12 yaşındaki M.G. yolların kapalı olmasından dolayı ailesi tarafından hastaneye götürülemeyince sağlık ekiplerini arayıp durumu bildirdiler. Bunun üzerine ekipler, Özalp Karla Mücadele Şantiye yetkilileri ile birlikte yaklaşık 3.5 saatlik çalışma sonucu mahalleye giderek hastayı Özalp Devlet Hastanesine götürdüler.


112 Acil ve Afetlerde Sağlık Hizmetleri (AASH) Müdürlüğü ekipleri, Gevaş ilçesine bağlı Dağönen ve Kurultu mahallesinde biri hamile diğeri ise karın ağrısı olan 2 vaka ihbarı aldı. Bunun üzerine harekete geçen sağlık ekipleri, Gevaş Karla Mücadele Şantiye yetkilileri ile birlikte yaklaşık 2 saatlik çalışma sonucu mahallere giderek hastaları alarak Gevaş Devlet Hastanesine götürdüler.


Çaldıran ilçesine bağlı Toprakseven ve Çayır mahallelerinde 7 yaşındaki bir çocuğu köpek ısırması ve 60 yaşındaki bir vatandaşın hipertansiyon ihbarı alan sağlık ekipleri, Çaldıran Karla Mücadele Şantiye yetkilileri ile birlikte yaklaşık 1 saatlik çalışma sonucu mahalleye giderek hastaları alıp Çaldıran Devlet Hastanesine götürdüler.


Öte yandan 112 Acil ve Afetlerde Sağlık Hizmetleri (AASH) Müdürlüğü ekipleri, Erciş ilçesine bağlı Taşlıçay Mahallesinde ikamet eden 3 yaşındaki solunum sıkıntısı çeken hasta ile, Saray ilçesine bağlı Sırımlı Mahallesinde ikamet eden hamile kadın ve Muradiye ilçesine bağlı Beşparmak mahallesinde ikamet eden 1 yaşında yüksek ateş vakaları bilgisi geldi. Bunun üzerine sağlık ekipleri, ilçelerindeki Karla Mücadele Şantiye yetkilileri ile birlikte mahallelere giderek vakalara ulaştı. Vakaları alan sağlık ekipleri, ilçede bulunan hastanelere getirerek tedavilerine başlanıldı. 112 Acil ve Afetlerde Sağlık Hizmetleri (AASH) Müdürlüğü ekipleri, 4 saat içerisinde yolu kapalı bulunan 8 mahalledeki 8 hastaya müdahale etti.

A+A-
KAYNAK: Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT