1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Van'da Gerçeği Aratmayan Deprem Tatbikatı

Van'da Gerçeği Aratmayan Deprem Tatbikatı

Vanda Gerçeği Aratmayan Deprem Tatbikatı
A+A-

Van Afet ve Acil Durum (AFAD) Müdürlüğü tarafından düzenlenen deprem tatbikatı gerçeği aratmazken, yıkılan bir binanın enkazındaki yaralının ise dedektör köpeği tarafından bulunması büyük alkış aldı.


23 Ekim ve 9 Kasım 2011'de 7.2 ve 5.6 büyüklüğünde iki depremle büyük yıkımın yaşandığı Van'da, Deprem Haftası nedeniyle AFAD ekipleri tarafından bir tatbikat yapıldı. AFAD il binasının eğitim sahasında yapılan tatbikatı Van Valisi Münir Karaloğlu, Van Ticaret ve Sanayi Odası (VATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mirza Nadiroğlu, kurum amirleri ve öğrenciler izledi. Tatbikat öncesi bir konuşma yapan Vali Münir Karaloğlu, binaların ve şehirlerin depreme uygun olması gerektiğini belirtti. Karaloğlu, “Biz artık felaketlerden sonra şöyle yara sardık diye değil de felaketlerde yara almamakla övünmemiz lazım. Biz depremlerden sonra enkaz altından bu kadar insan çıkardıkla değil, enkaz altında insan bırakmamakla övünmemiz lazım. Bunu nasıl yapacağız? Hayatımızın her alanında Türkiye'nin bir deprem gerçeği olduğunu unutmadan, bir afet gerçeği olduğunu unutmadan her an hazırlıklı olmakla gerçekleştireceğiz. Basında görüyoruz. Bazı ülkeler bunu başardılar. 7.2 şiddetinde deprem oldu. Kimsenin burnu kanamadı. Bazı binaların çatılarında pencerelerinde zarar oldu. Ama yaralı yok, ölü yok. O noktaya mutlaka ülkemizi getirmemiz gerekir. Biz Vanlılar bunu çok acı bir şekilde yaşadık, tecrübe ettik. 644 vatandaşımızı kaybettik. O deprem gece olsaydı. Havanın daha soğuk olduğu bir günde olsaydı. İnsanların daha yolun binalarda olduğu bir gün olsaydı, belki daha çok vatandaşımızı kaybederdik. Ama biz artık binalarımızı öyle bir şekilde yapmalıyız ki hiçbir deprem, hiçbir afette zarar görse de vatandaşımıza tabut olmamalı” dedi.

\"\"


Konuşmaların ardından deprem tatbikatına geçildi. Senaryo gereği enkaz altında kalan vatandaş arama kurtarma köpeği tarafından tespit edilerek çıkarıldı. Ardından bir binanın üst katlarında mahsur kalan vatandaşları kurtarma operasyonu ve radyoaktif serpintiye maruz kalan bir araca müdahale tatbikatları gerçekleştirildi. Gerçeğini aratmayan tatbikatlar büyük alkış alırken, program yeni alınan araçların tanıtımıyla son buldu.

\"\"

\"\"

A+A-

HABERE YORUM KAT