1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Van'da Doktora Darp

Van'da Doktora Darp

Van'da Doktora Darp
A+A-

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Dursun Odabaş Tıp Merkezi’nin doktor ve çalışanları, KBB Asistanı Dr. Abdurrahman Ayral’ın hasta ve yakınları tarafından darp edilmesini protesto etti.


Geçen gün muayene olmak için bekleyen bir hasta, beraberindeki yakınlarıyla birlikte KBB Asistanı Dr. Abdurrahman Ayral’ı darp etti. Bunun üzerine hastane önünde yapılan basın açıklamasına YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, Tıp Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Ahmet Faik Öner, Dursun Odabaş Tıp Merkezi Başhekimi Prof. Dr. Hakan Çankaya, doktor ve personel katıldı. Genel Cerrah Dr. Baran Yerlikaya tarafından okunan basın açıklamasında, doktorlara uygulanan şiddet ve darp olayları kınanırken şöyle denildi: “Bir hekim arkadaşımızın el bileği ve parmağı, genç bir oğul ve 70 yaşındaki babası tarafından kırıldı. Hekim arkadaşımız genç bir cerrah adayıdır ve cerrahi yapabilmesi için el bileği ve kırılan parmağı, beyni kadar, gözü kadar gerekli uzuvdur. O baston muhtemelen meslektaşımızın meslek yaşamını bitirmiştir. Beyefendi ve oğlu kendileri ile gurur duyabilirler. Bu kadim toprakların geleneğinde yetmiş yaşında bastonlu beyefendiler, evlatlarından daha küçük evlatların parmağını bastonla kırmazlar. Merhem olurlar, ana avrat küfretmezler, ömürlerine duacı olurlar. Olgun ve muhteşem sabırları ile ağır ve büyük tecrübeleri, güngörmüşlükleri ve toplumsal sigorta görevi görürler. Türkiye’nin hastaneleri, Türkiye’nin kahvehanelerine dönmüş durumdadır. İvedilikle önlem alınmalıdır. Hastalarımızı mağdur etmemek adına sükunetimizi muhafaza etmeye çalışıyoruz.” 


KBB Asistanı Dr. Abdurrahman Ayral ise, olayın 70 yaşındaki baba ile oğlu tarafından gerçekleştiğini belirterek, pansuman için beklemesi üzerine sinirlenip olay çıkarıldıklarını ifade etti. Ayral, hastaya bekleme salonunda beklenmesinin söylendiğini belirterek "Acil bir durumu olmadığı için de beklenmesi söylenmişti. Bu arada herhalde beklemekten sıkılmış olacak ki görevli bayan doktor arkadaşımıza sinirlenerek hakarete varacak şekilde neden bekletildiklerini söylediler. Ben de çıktım, neden küfrediyorsun beş dakika bekledin diye. Bu ara hasta yakını saldırıya geçince kendimizi korumaya çalıştık. Bu arada elinde baston olan yaşlı babası, baston darbeleriyle elime vurdu ve parmağım kırıldı. Dava açtık sonucunu bekliyoruz. Muhtemelen 45 gün iş göremeyeceğim.” 


Basın açıklamasından sonra kalabalık alkışlarla yaşanan durumu protesto etti.

A+A-
KAYNAK: Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

1 Yorum