1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Van'da Çürümeye Terk Edilen 4 Bin Araç Kurtarılacak

Van'da Çürümeye Terk Edilen 4 Bin Araç Kurtarılacak

Vanda Çürümeye Terk Edilen 4 Bin Araç Kurtarılacak
A+A-

VESOB Başkanı Faruk Alpaslan, AK Parti Van Milletvekili Mustafa Bilici ile birlikte Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Metin’i makamında ziyaret ettiklerini belirterek, çürümeye terk edilen araçlar, Kapıköy Sınır Kapısı’ndaki sıkıntılar ve yük taşım


Ankara’da bulunan ve yapılan görüşme sonrası İHA muhabirine açıklamalarda bulunan Faruk Alpaslan, kaçakçılık ve eksik belge dolayısıyla el konulan araçlar, Van Kapıköy Sınır Kapısı'ndaki esnafların sıkıntıları ve Van Sınır Ticaret Merkezi’nde yük taşımacılığı yapan kooperatiflerin sorunları ile ilgili Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Metin ile bir süre görüştüklerini belirtti. Ziyaret sırasında Van Milletvekili Mustafa Bilici ile birlikte kaçakçılık ve eksik belge dolayısıyla el konulan yaklaşık 4 bin aracın çürümeye terk edilmiş durumda olduğunu, araçlarla ilgili mahkeme kararlarının yıllar sürdüğü için satışlarının yapılamadığını dile getirdiklerini belirten Alpaslan, “Gerekli hukukî süreç genellikle 2-3 yıl arasında tamamlanıyor. Bu sırada birçok araç ve eşya da ekonomik ömrünü tamamlamış oluyor. Söz konusu araçlar satışa çıkarılsa bile bunların alıcı bulamadığını ilettik. Araçların el konulduğu süre içerisinde en az 5-6 yıl model kaybına uğradığını, aracın çalışmaması nedeniyle mekanik işlevini yitirdiğini, bütün bunlarla beraber önemli ölçüde değer kaybına uğrayan söz konusu araçlar ile birlikte milli servetin heba olduğunu kendilerine anlattık. Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Metin ise, bu konuda Gümrük ve Ticaret Bakanlığı olarak bir çalışma yaptıklarını ve Başbakanlığa gönderdiklerini ve çalışmanın içeriği konusunda genel olarak kaçakçılık nedeniyle el konulan araçların tasfiye işlemlerini kolaylaştırılarak bu araçların ekonomiye kazandırılmasının hedeflendiğini dile getirdi. Yakalanan araç ile ilgili savcılık dava açtığı andan itibaren tasfiye sürecinin başlayarak araç bedelinin yedi emin olarak Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na emanet olarak verilmesiyle birlikte aracın 3 ila 6 ay arasında geri iade edileceğini bize açıklayan Bakan Yardımcımız Metin, vatandaşın davayı kazanması durumunda parasını emanet verdiği yedi eminden, yani Bakanlıktan geri alacağını, şayet davayı kazanamadığı taktirde ise verilen emanet paranın hazineye gelir olarak kayıt edileceğini söyledi” dedi.


Kapıköy Sınır Kapısı’ndaki Sınır Ticaret Merkezi'nde yük taşımacılığı yapan kooperatiflerden, müfettiş raporu ilgi tutularak istenilen C2 belgesi konusunu da, Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Metin’e ilettiklerini vurgulayan Alpaslan, “Yük taşımacılığı yapan bu kooperatiflerimizin ülke sınırları içerisinde faaliyet göstermeleri halde bu araçlardan uluslararası taşımacılık belgesi olan C2 belgesinin istenilmesinin haksızlık olacağını ifade etmemiz üzerine Bakan Yardımcısı konuya ilişkin raporu inceleyerek bunun yürürlükteki hükümler çerçevesinde kabul edilebilir olmadığını dile getirdi. Kendisi, konu ile ilgili Doğu Anadolu Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü’nü aradı ve gerekli yazışmalar için talimat verdi. Konunun önümüzdeki günlerde çözüleceğini kaydetti. Bu sıkıntıların en kısa sürede çözüleceğine inanıyorum” ifadelerini kullandı.

A+A-

HABERE YORUM KAT