1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Van'da Cizre Protestoları Çatışmaya Dönüştü

Van'da Cizre Protestoları Çatışmaya Dönüştü

Van'da Cizre Protestoları Çatışmaya Dönüştü
A+A-

Van'da Cizre'da yaşanan olayları protesto etmek için birçok mahallede sokaklara çıkan halk ile polis arasında çatışma çıkarken, yer yer patlama ve silah sesleri yükseliyor.


Şırnak'ın Cizre ilçesinde 6 günü aşkın süredir devam eden sokağa çıkma yasağının kaldırılması için Van'ın Merkez İpekyolu ve Edremit ilçelerine bağlı Hacıbekir(Xaçort), Karşıyaka, Yenimahalle, Esenler, Bostaniçi, Süphan ve Şehit Fırat mahallelerinde bir araya gelen yüzlerce kişi yaşanan sıkı yönetimi protesto etti. Protesto için sokaklara çıkan halka onlarca TOMA, Akrep ve Ural tipi zırhlı araçlar ile tazyikli su ve gazbombalarıyla müdahale eden polis ile halk arasında çatışma çıktı. Müdahale sonrası yaşanan çatışma ile birlikte halk sokaklara çekilerek barikatlar kurmaya başladı. Birçok mahallede yayılarak devak eden olaylarda, Şehit Fırat ile Hacıbekir (Xaçort) mahallelerinde yer yer şiddetli patlama ve uzun namlulu silah sesleri yükseliyor. 

Çatışmaların devam ettiği birçok mahallede yurttaşlar tencere ve tavalarla ses çıkararak protestolara devam ederken, sık sık "Bijî berxwedana Cizirê", "Cizre halkı yalnız değildir", "Kürt halkı uyuma onuruna sahip çık" sloganları yükseliyor. (WanGundem)

A+A-

HABERE YORUM KAT