1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Van'da Çıkan Olaylarda 6 Kişi Gözaltına Alındı!

Van'da Çıkan Olaylarda 6 Kişi Gözaltına Alındı!

Van'da Çıkan Olaylarda 6 Kişi Gözaltına Alındı!
A+A-

VAN'da Abdullah Öcalan'ın Kenya'dan Türkiye'ye getirilişinin yıl dönümünü protesto etmek amacıyla HDP-DBP tarafından düzenlenen yürüyüşün ardından olaylar çıktı.

Yürüyüşe HDP Van Milletvekilleri Adem Geveri, Tuba Hezer, Van Büyükşehir Belediye Başkanı Bekir Kaya ve yaklaşık 2 bin kişi katıldı. Hacıbekir Caddesi'ndeki Sebze Hali Kavşağı'nda toplanan grup Kürtçe sloganlar eşliğinde İkinisan Kavşağı'na kadar yürüdükten sonra yoğun güvenlik önlemleri altında basın açıklaması yaptı. HDP Van Milletvekili Tuba Hezer, zorlu ve direniş dolu günlerden geçtiklerini belirterek şöyle dedi: "Cizre, Silopi, Sur, Şırnak, İdil'de yıllardır yüzünü hep karanlık ve kirli bir şekilde gösteren devlet iktidarlar değiştrip yine kirli güçle Kürdistan'da faşizmin bayrağını sallandırmak için topyekün saldırmaktadır. Bizler Kürdistan da onların kirli ellerle açtıkları hendeklere faşizmin bayrağını gömüp özgürlük bayrağını asıp onurlu bir şekilde dalgalandıracağız. Bizler bu onurlu yolda sadece Kürt halkı için değil tüm halklar için bu yolu en görkemli bir şekilde yürüyeceğiz." 

Yapılan açıklama ardından kalabalık dağıldı. Bazı gruplar ise ara sokaklarda toplandı. Yaklaşık 100 kişilik bir grup, güvenlik önlemi alan polise taş atınca olaylar çıktı. Polis, taş atan göstericilere tazyikli su ve gaz bombalarıyla müdahale etti. Ara sokaklarda olaylar devam ederken 6 kişi gözaltına alındı. (Merkurhaber)

A+A-

HABERE YORUM KAT

1 Yorum