1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Van'da Çanakkale Zaferi kutlandı

Van'da Çanakkale Zaferi kutlandı

Van'da Çanakkale Zaferi kutlandı
A+A-

Van’da 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi'nin 101. yıldönümü törenlerle kutlandı.

İlk tören Bardakçı köyünde bulunan Zeve Şehitliği'nde yapıldı. Etkinliğe, Van Valisi İbrahim Taşyapan, Asayiş Kolordu Komutanı Korgeneral İsmail Metin Temel ve Şehit Aileleri Yardımlaşma Dernek Başkanı Ahmet Baki tarafından şehitlik anıtına çelenk bırakmasıyla başladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Vali Taşyapan, şehitlik şeref defterini imzaladı.

Taşyapan, Çanakkale'de bir destan yazan şehitler için şeref defterine, “Allah yolunda öldürülenlere ölü demeyin. Bilakis onlar diridirler. Lakin siz anlamazsınız, kitabına mashar olarak bu toprakta yapan ve ruhaniyetleri ile bu anıtla simgeleşen erler olarak burada yatmaktasınız. Anadolu’nun kapısı olan bu topraklarda vatanın serhat kentinden görev yaparken, hain düşman tarafından şehit edildiğiniz ve bayrağı sizden sonra gelenler teslim aldı. Sizden 100 yıl sonrada buralar vatan toprağı olarak bize emanet ve inşallah kıyamete kadarda Türkiye Cumhuriyeti’nin bir parçası olarak kalacaktır. ‘Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır, toprak eğer uğrunda öle varsa vatandır.’ Mısralarıyla şair bir toprak parçasının milletin en önemli değerlerinden biri olan kutsal vatan toprağına nasıl dönüştüğünü bize özetlemiştir. Namusu, dini ve vatanı uğruna gözlerini kırpmadan canlarını feda eden, kanlarıyla bu toprakları mayalayıp bizlerin vatanı olmasını sağlayan aziz şehitlerimizin huzurunda bulunmaktayız. Çanakkale Zaferi nasıl Türk ve dünya tarihinde bir dönüm noktası olmuş ise aynı şekilde Zeve’de verdiğimiz binlerce şehit de bu mücadelenin Van’daki simgesi durumundadır. Vatanı, milleti ve namusu uğruna canını ortaya koyan şehitlerimizi çok iyi anlamak, hatırlamak ve gelecek nesillere de çok iyi tanıtmak bizlerin en önemli görevlerinin başındadır. Bu toprakları kanlarıyla sulayarak bizlere miras bırakan tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, aziz hatıranız önünde saygıyla eğiliyoruz. Ruhlarınız şad olsun” dedi.

5-311.jpg

Şehitlik anıtındaki program Zeve Mezarlığı’nda Kur’an-ı Kerim tilavetinin okunması ve duaların yapılmasının ardından sona erdi. Program daha sonra YYÜ Prof. Dr. Cengiz Andiç Kültür Merkezi’nde devam etti. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından askeri bando takımı tarafından mini konser verildi. Program, Çanakkale savaşlarının tarihi ve askeri yönünü anlatan konuşmaların yapılması ile devam etti. Kutlamalar kapsamında düzenlenen yarışmalarda dereceye girenlere ödüllerinin verilmesinin ardından program Çanakkale konulu oratoryonun sahnelenmesi ve resim sergisinin gezilmesi sürdü.

Kutlama programına Cumhuriyet Başsavcısı Savaş Tüzün, YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, kamu kurum kuruluş amirleri sivil toplum örgütleri temsilcileri, siyasi parti il başkanları ve öğrenciler katıldı.

6-166.jpg

A+A-
KAYNAK: Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT