1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Van'da Bir Yılda 30 Bin 243 Ünite Kan Toplandı

Van'da Bir Yılda 30 Bin 243 Ünite Kan Toplandı

Van'da Bir Yılda 30 Bin 243 Ünite Kan Toplandı
A+A-

Kızılay Van Bölge Başkanı Yalçın Özdemir, 2013 yılında yapılan kan bağışları kampanyaları kapsamında toplam 30 bin 243 ünite kan topladıklarını söyledi.


Açıklamalarda bulunan Yalçın Özdemir, Kızılay Van Bölge Kan Merkezi olarak 2013 yılında belirledikleri hedefi yakaladıklarını belirtti. 2013 yılında toplam 30 bin 243 ünite kan topladıklarını ifade eden Özdemir, “Kızılay’ın yaklaşık 14 bölge müdürlüğü var. Geri kalan illerimizde de merkezlerimiz var. Bizim 2009 yılına kadar burası kan merkeziydi. Biz 2009 yılından itibaren burayı bölge kan merkezi yaptık. Bu itibarla ilimiz de dahil olmak üzere 6 ile ve tüm ilçelerine 7 gün 24 saat esasına göre hizmet verilmektedir. Bu hizmet kurye sistemiyle yapılmakta. Kurye sistemi kan taşımasında, güvenli kanı sözleşme imzalayan sağlık kuruluşlarına teslim etmektedir. Kan ürünleri kendi arasında ayrışımı yapıldıktan sonra belli bir bekleme süreleri vardır. Bunlar da zaten bizim merkezlerimizde tesisimiz mevcuttur. Kanın stoku olması durumunda ise otomasyon sistemle arz ve talep ilişkilerine göre istenilen yere gönderiliyor. Örneğin Bitlis ilinde bir hastanemiz kan istendiği zaman buradaki arkadaşlarımıza faks, mail yoluyla bildiriliyor. Buradaki kuryemiz kanı alıyor. İlgili hastanenin kan merkezine götürüp teslim ediyor. Bu Van hariç beş ilimizde de bu şekil devam ediyor. Bir de bizim bölge kan merkezimize bağlı olmak üzere Muş Kan Merkezimiz var. Tabi biz kan alımı yaptığımız zaman talep üzerine kampanyalar yaparak, vatandaşın ayağına gidiyoruz. Vatandaşımız da kan merkezimize gelerek veya kampanyalar kapsamında kan veriyor” dedi. 


Kanın kaynağının sadece insan olduğunu da hatırlatan Özdemir, “Vücudumuzun en değerli sıvısıdır. Biz bu işe girdiğimiz zaman hakikatten belki ilk yıllarda hep anlatmaya çalıştık, ama vatandaşımız da artık bunun bilicinde. Çünkü artık hastaneye gittiği zaman, hastası olduğu zaman, başına bir felaket geldiği zaman Kızılay’dan kan istedin mi diye sorabiliniyor. Biz bu işi yaparken elden ele kan vermiyoruz. Sadece kanı kendi kuryemiz taşıyor, biz vatandaşımızdan herhangi bir ücret almıyoruz. Sadece Sağlık Bakanlığı ve ilgili hastanelerde tedavi gören vatandaşımıza sağlık güvencesine göre, devletle anlaşmalı olan cüzi bir miktarda kan ücreti alınmaktadır. Türk Kızılay’ı hakikaten tamamen bir insani yardım çerçevesinde bunu yapıyor. Çünkü kan çok maliyetli bir iş. Türk Kızılay’ı bunu kendi bütçesinden de kan merkezlerinde süspanse ederek bu işleri yerine getirmeye çalışıyor. Biz bu işe başladığımız zaman ülkemizin kan ihtiyacı 1 milyon 800 üniteydi. Ancak 2014 yılı itibarı ile bunu düşünecek olursak, 2 milyon 200 gibi bir rakamın ihtiyaç olduğu görülmektedir. Bunu da yine vatandaşlarımızın duyarlılığıyla bugüne kadar 1 milyon 800’e ulaştık. Öyle ümit ediyoruz ki gün geçtikçe bu rakamlara ulaşacağımızı tahmin ediyoruz. Çünkü burada vatandaşlarımıza çok büyük iş düşüyor. Kamu kurum kuruluşları, mülki idare amirlerimiz, kaymakamlarımız, güvenlik güçlerimiz, sivil toplum örgütlerimiz, özellikle gençlerimiz bu konuda çok duyarlı. Biz onlara gittiğimiz zaman, hiçbir zaman elimiz boş dönmüyor” şeklinde konuştu.

A+A-

HABERE YORUM KAT