1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Van’da binler Elçi cinayetini protesto etti

Van’da binler Elçi cinayetini protesto etti

Van’da binler Elçi cinayetini protesto etti
A+A-

Van’da binlerce kişi Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi’nin katledilmesini düzenlenen kitlesel yürüyüşle protesto etti.

Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi’nin Cumartesi günü Diyarbakır’da katledilmesini protesto etmek amacıyla DBP, HDP, KJA, DEM-GEN ve  Barış Anneleri Aktivistleri öncülüğünde organize edilen yürüyüşe katılan binlerce kişi  Sebze halinde toplandıktan sonra İki Nisan Kavşağına doğru yürüyüşe geçti. Kitle  sık sık, ‘PKK halktır, halk  burada’, ‘Biji Serok Apo’ sloganları atarken ‘Diyarbekir ortasında vurulmuş uzanırım,ben bu kurşun sesini nerde olsa tanırım’ yazılı pankartlar açıldı.  Yürüyüşe HDP Van İl Eş Başkanları Derya Hayva, Veysi Dilekçi, DBP Van İl Eş Başkanı Caziye Duman, İpekyolu Belediyesi Eş Başkanı Veysel Keser ile HDP-DBP İlçe Örgütleri katıldı.

Tahir Elçi ve bütün barış şehitleri adına yapılan saygı duruşunun ardından halka hitap eden DBP Van İl Eş Başkanı Caziye Duman, “7 Haziran seçimlerinde Kürtlerin aldığı yüzde 13’lük oy oranını hazmedemeyen ve bunu kendi saltanatı için bir tehdit olarak gören Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın devreye koyduğu savaş konsepti her gün biraz daha şiddetlenerek devam ediyor.Kürt halkının tüm barış çabalarına rağmen iktidar zihniyeti katliam politikalarını sürdürüyor.  Kürt halkının barış elini iten kanlı eller siyasi soykırım operasyonlarının ardından siyasi suikast sürecini de Diyarbakır’da Sayın Tahir Elçi’yi hunharca katlederek başlattı.” Dedi.
 

3-365.jpg

Aylardır Cizre’de, Gewer’de, Silopi’de, Silvan’da, Nusaybin’de toplu katliamlar gerçekleştiren, siyasi soykırım operasyonları  yürüten  iktidar zihniyetinin tüm  halkın direnişini kıramayacağını anlayınca bu defa da siyasi suikastlar sürecini devreye koyduğunu kaydeden Duman, “AKP hükümeti ‘Oluk oluk kan akacak’ diyen mafya babalarını koruma altına alırken, tüm ömrünü barış mücadelesi ile geçirmiş olan bir barış sevdalısı Sayın Tahir Elçi’yi sadece ‘PKK terör örgütü değildir’ dediği için siyah rangerli elemanlarıyla öldürdü. Sayın Elçi tüm dünyanın gözü önünde katledilmesine rağmen kendini çok kurnaz ve akıllı zaten AKP hükümeti ve onun el-pençe havuz medyası şimdi pişkince cinayeti Kürt Özgürlük Mücadelesine yıkmanın yollarını arıyor.Oysa biz katilleri çok iyi tanıyoruz. Bizler katilleri Musa Anter, Vedat Aydın ve Mahmut Sincar cinayetlerinden biliyoruz. Çünkü savaş isteyen kanlı eller her  zaman ilk olarak barışı savunanlara saldırmıştır. İşte Sayın Elçi’de bu yüzden katledilmiştir.” Şeklinde konuştu.

Her konuşmasına ‘Benim Kürt kökenli kardeşlerim’ diye başlayan Erdoğan ve Davutoğlu ikilisinin Kürt halkının sadece Kuzey Kürdistan’da ki kazanımlarına değil, Rojava’da elde ettiği kazanımlara da saldırdığına dikkat çeken Duman, “Erdoğan ve AKP, Kürtlerin Rojava’da elde ettiği kazanımları yok etmek amacıyla Rusya ile savaşı göze alacak kadar gözünü karartmıştır. Bu politikayla Erdoğan ve Davutoğlu her ne kadar ‘Benim Kürt kökenli kardeşlerim’ dese de  aslında Kürt halkını düşman, IŞİD gibi terör örgütlerini ise dost ve müttefik olarak gördüklerini bir kez daha ortaya koydular. İşte AKP hükümetinin bu politikalarına karşı duran herkes büyük bir tehdit altındadır. Sayın Tahir Elçi’de bunlara karşı çıktığı ve barış istediği için katledildi.  “ şeklinde konuştu.

4-295.jpg

AKP hükümetinin bu politikalarla sonuç alacağını düşünerek büyük bir yanılgı içinde olduğunu vurgulayan Duman konuşmasını şöyle sürdürdü : “Tıpkı 90’lı yıllarda katliam politikalarını yürüten Çiller, Ağar ve Demirel gibiler nasıl tarihin çöp sepetine gittiyse Erdoğan’da bu politikalarla tarihin çöp sepetine gidecektir. AKP hükümetine çağrımız savaş politikalarını terk ederek müzakere masasına geri dönmesidir. Kürt halkı barışa hazırdır ancak sakın bunu bir zafiyet olarak görmeyin, Kürt halkının barış için gösterdiği fedakarlıkları suiistimal etmeyin. Bu halk barış için ne kadar büyük fedakarlıklar yapıyorsa, kendisine yönelik saldırılara karşı direnmesini de çok iyi biliyor. Yanlış hesaplar içine girmeyin ve Sayın Öcalan üzerinde ki tecride derhal son verin. Aksi durumda halkımız demokratik  mücadelesini daha da yükseltecektir. Burada barış elçisi Sayın Tahir Elçi’yi katledenleri bir kez daha lanetliyor ve onun uğruna yaşamını feda ettiği özgürlük mücadelesini mutlaka zafere ulaştıracağımızın sözünü veriyoruz.”

A+A-

HABERE YORUM KAT