1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Van'da 'Beyaz Bayrak' Uygulaması Başlatılıyor

Van'da 'Beyaz Bayrak' Uygulaması Başlatılıyor

Van'da 'Beyaz Bayrak' Uygulaması Başlatılıyor
A+A-

Van Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanlığı Gıda Kontrol Şube Müdürlüğü'nün İpekyolu, Tuşba ve Edremit belediyeleri ile beraber kurduğu Gıda Koordinasyon Birimi, fırıncılara "Güvenli Gıda ve Personel Hijyeni" eğitimi verdi.


Van Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanlığı Gıda Kontrol Şube Müdürlüğü'nün İpekyolu, Tuşba ve Edremit belediyeleri ile beraber kurduğu Gıda Koordinasyon Birimi, gıda üreten ve satan tüm iş yerlerinde denetim çalışmaları yürütüyor. Denetim çalışmalarına devam eden birim, bir yandan da iş yeri sahipleri ve çalışanlarına "Güvenli Gıda ve Personel Hijyeni" eğitimleri vermeye başladı.
Gıda Kontrol Şube Müdürlüğü, ilk eğitimi fırıncı esnafına verdi. Tuşba ve Edremit’teki fırın esnafının katılımıyla gerçekleşen eğitimde, ekmek üretiminde iyi üretim ve iyi hijyen uygulamaları hakkında bilgi verildi ve daha sağlıklı, daha kaliteli ekmek üretmenin önemine değinildi. Genel olarak iş yeri hijyeni, kullanılan alet ekipmanın hijyeni ve personel hijyeninin nasıl olması gerektiğinin anlatıldığını ifade eden Gıda Kontrol Şube Müdürü Sakine Turan, esnaf ve çalışanlarına “Beyaz Bayrak Projesi”ni anlattı. Turan, Büyükşehir Belediyesi ve merkez ilçe belediyelerinin beraber hazırladığı “Beyaz Bayrak Projesi" ile teknik ve hijyenik yönden iş yerlerinin belirli kriterler çerçevesinde değerlendirilmesi ve istenilen koşullara uyan iş yerlerinin Büyükşehir Belediyesi ve alt belediyeler adına belgelendirilerek ödüllendirilmesi, halka duyurulması ve böylece sektördeki diğer iş yerlerini de daha iyi koşulları oluşturmaya teşvik etmek olduğunu söyledi.

Turan, amaçlarının sağlıklı ve kaliteli üretim yapan iş yerlerinin halk tarafından tercih edilmesini sağlamak ve diğer iş yerlerinin üretim ve hijyen koşullarını iyileştirmeye yönelik bir rekabet ortamı sağlamak olduğunu ifade etti. Beyaz Bayrak için başvuru prosedürünü detaylı bir şekilde anlatan Turan, projenin bu yıl içinde başlatılacağını belirtti.

Ayrıca eğitim kapsamında iş yeri sahiplerine ‘Personel Hijyen Kuralları’nın bulunduğu levhalar dağıtıldı.

A+A-
KAYNAK: Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT