1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Van'da beyaz baston dağıtımı

Van'da beyaz baston dağıtımı

Van'da beyaz baston dağıtımı
A+A-

6 Nokta Görme Engelliler Derneği Van Şubesi, 7-14 Ocak Beyaz Baston Haftası kapsamında üyelerine baston dağıttı.

Her yıl çeşitli etkinliklerle kutlanan 7-14 Ocak Beyaz Baston Haftası kapsamında 6 Nokta Görme Engelliler Derneği Van Şubesi, bu yılda 40 üyesine beyaz baston dağıttı.

Dağıtım öncesi açıklamalarda bulunan 6 Nokta Görme Engelliler Derneği ve Spor Kulübü Başkanı Şahabettin Kayhan, “Biz hafta nedeniyle her yıl olduğu gibi bu yılda görme engelli 40 kardeşimize beyaz baston dağıtma kararı aldık. 1931'de Fransız Körler Örgütü, körlerin bastonunun beyaza boyanmasını ve beyaz baston adıyla simgeleştirilmesini kararlaştırır. Bu uygulama giderek yaygınlaşır ve körlerin kullandığı baston, beyaz baston olarak anılmaya başlar. Bizlerde bugüne dair bir kutlama yapıyoruz. Bizde bugünü çok önemsiyoruz. Çünkü beyaz baston görme engellilerin eli, ayağı ve gözüdür. Ayrıca beyaz bastonun bundan sonraki süreçte reçete ile verileceğini biliyoruz. Doktor yazdıktan sonra reçeteyle de alınacak bir konuma geldi. Bundan çok memnuniyet duyuyoruz. Biz diğer araç gereçlerinde engellilere hepsinin reçeteye yansıtılmasını istiyoruz. Temennimiz bu yöndedir. Bu kapsamda görme engelliler başta olmak üzere tüm engellilerimizin daha iyi bir yaşam sürdürmelerini diliyor ve 7-14 Ocak Beyaz Baston Haftası’nın da tüm engellilere kutlu olmasını diliyorum” dedi.

Yapılan konuşmanın ardından Başkan Şahabettin Kayhan, dernek üyelerine bastonlarını vererek ‘hayırlı olsun’ temennisinde bulundu.

A+A-
KAYNAK: Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT