1. HABERLER

  2. KADIN

  3. Van'da 'Alo Şiddet Hattı' Kuruldu

Van'da 'Alo Şiddet Hattı' Kuruldu

Van'da 'Alo Şiddet Hattı' Kuruldu
A+A-

Van Büyükşehir Belediyesi, 'Alo Şiddet Hattı'nı kurarak aktif bir hale getirirken, bu hattın kullanımı ile ilgili de eğitimler verdi.


Van Büyükşehir Belediyesi tarafından bir yıl önce kurulan Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanlığı ve bünyesinde hizmet veren Kadın Yaşam Merkezi, kentli ve bölgede bulanan kadınlara önemli hizmetler sunuyor. Yıl içerisinde kurulan Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanlığı, kısa sürede kurumsal bir yapıya kavuşarak, kadınların her türlü sorunlarını rahatlıkla ulaştırdığı bir merkez haline geldi. Hem Van merkez, hem de tüm ilçelerde kadınlara dönük yaptığı çalışmalarla bu alanlardaki önemli bir açığı da kapattı. Daha önce herhangi bir kuruma çeşitli nedenlerle başvuru yapamayan kadınlar, daire başkanlığının kurulması ile birlikte bu algı tamamen kırıldı. Yıl içerisinde daire başkanlığı bünyesinde birçok kurs açılırken, başkanlık ayrıca birçok alanda kent genelinde eğitimler verdi. Yine mahallerde kadınlara yönelik çalışmalar yürüten başkanlık, yaptığı çalışmalarla artık kadınların en uğrak yerleri arasına girdi. Kentteki tüm kadınlara ulaşmaya çalışan, anketler yapan ve kadınlara yönelik her türlü şiddete karşı bilinçlendirme çalışmaları yapan başkanlık, yine kadın sağlığı konusunda da çalışmalar yaptı.

Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanlığı’nın bir başka birimi olan Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Birimi ise; 5 sosyolog, 1 psikologla 7 gün 24 saat çalışmalarını sürdürüyor. Buraya başvuru yapan kadınlarla birebir ilgilenen ve sorunlarının çözümünü sağlayan başkanlık, başvuru yapan kadınlara psikolojik, ekonomik ve eğitim alanlarında destekte bulundu. Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Birimi’ne 2015 yılında toplam 167 kadın ve 4 çocuk olmak üzere 171 başvuru yapılırken; Van, ilçeler, Türkiye geneli ve yurtdışından da bazı kadınlar başvuru yaptı. Başvuran kadınlara gıda, adli, aile görüşmesi, yönlendirme, hastane, ziyaret, barınma, resmi nikâh, evrak toplama, ev taşıma, iş bulma desteği de sağlandı.

Büyükşehir Belediyesi, yine merkez kapsamında 'Alo Şiddet Hattı'nı kurarak aktif bir hale getirirken, bu hattın kullanımı ile ilgili de eğitimler verdi.

A+A-
KAYNAK: Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT