1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Van'da Alimelere İcazet Verildi

Van'da Alimelere İcazet Verildi

Van'da Alimelere İcazet Verildi
A+A-

Van’da, Alimler ve Medreseler Birliği (İTTİHAD) bünyesinde İslami ilimlerini tamamlayan 11 alime kız düzenlenen törenle icazet belgelerini aldı.


Van Merkez İmam Hatip Lisesi konferans salonunda düzenlenen törende İslami ilimlerini tamamlayarak icazet almaya hak kazanan 11 âlime kız için icazetleri verildi.


Geçtiğimiz yıl 7 kız öğrencinin icazet almasının ardından, bu yıl da Âlimler ve Medreseler Birliği (İTTİHAD) tarafından, İslami ilimler alanında verilen eğitimlerini tamamlayarak icazet almaya hak kazanan 11 âlime kıza plaket ve icazetleri verildi.


İTTİHAD tarafından Türkiye genelinde bazı illerde 2013 yılında 41 alime, 2014’te ise 144 alime icazet almıştı. Bu yıl ise yurdun çeşitli illerinde 78 medrese öğrencisi daha medrese eğitimini tamamlayıp icazet aldı.


Program Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Esma-ul Hüsna, ilahi ve ezgilerin ardından selamlama konuşmasını yapan Nurhayat Sivi’nin konuşmasının ardından kürsiye çıkan Nurten Özer, “Bizler bu karanlık asırda rabbimizin davetine icabet ederek yola koyulduk. Bu yolda kardeş olduk, bacı olduk. Bazen Ensar, bazen Muhacir olduk. Bazen Yasin, Hasan, Hüseyin, Riyad ve Turan olup balkonlardan atılıp bedenlerimiz çiğnenip yakıldı. Karlıovalı Cengiz Tiryaki ve Fethi Yalçınlar olup hayin kurşunların hedefi olduk. Bazende zincirlere, prangalara vurulup Yusuflar olduk. Bazen medreselere kapandık seyda ve talebe olduk. Müslümanlara sesleniyorum. Geleceğimizin en büyük teminatı, medrese ve ilim meclisleridir. Bölgemizin huzur ve selameti, bu ilim meclislerinde yetişecek Kur’an-i bir nesil ile mümkündür. Aklın, neslin, namusun, can ve malın ifsattan korumanın tek yolu, Allah korkusunu ve insan sevgisini aşılayan İslam-i ilimlerdir. Gelin hep beraber medrese ve ilim meclislerimizi ihya edelim. Bu yolda say ve gayret gösterenlere destek verelim" dedi.


Konuşmaların ardından program tiyatro, plaket ve icazet verilmesi ve dua ile son buldu.

A+A-
KAYNAK: Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

1 Yorum