1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Van'da Ağustos Ayının Zam Şampiyonu Belli Oldu

Van'da Ağustos Ayının Zam Şampiyonu Belli Oldu

Van'da Ağustos Ayının Zam Şampiyonu Belli Oldu
A+A-

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2015 Ağustos ayına ait Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) ve Yurt İçi Üretici Fiyatları Endeksi (ÜFE) rakamlarını açıkladı.


TÜFE bir önceki aya göre yüzde 0,40 artış olurken, bir önceki yılın aynı ayına göre de yüzde 7,14 oranında artış gösterdi. TRB2 (Van, Muş, Bitlis, Hakkâri) bölgesine ait TÜFE’de ise bir önceki aya göre yüzde 0,82’lik bir artış olurken, bir önceki yılın aynı ayına göre de yüzde 6,77 oranında artış meydana geldi. Ana harcama grupları itibariyle aylık olarak en yüksek artış ülke genelinde yüzde 2,05’lik oran ile lokanta ve oteller ürün grubunda olurken, en fazla düşüş gösteren grup ise yüzde 4,32 ile giyim ve ayakkabı oldu. TRB2 Bölgesinde ise ana harcama grupları itibariyle aylık en yüksek artış yüzde 3,42’lik oranla lokanta ve oteller olurken, en çok düşüş ise yüzde 1,21’lik oranla giyim ve ayakkabı grubunda gerçekleşti.

VAN’DA AĞUSTOS AYININ ZAM ŞAMPİYONU KURU SOĞAN OLDU
Van’ın Ağustos ayı enflasyon rakamları ile ilgili açıklamalarda bulunan TÜİK Van Bölge Müdür Vekili Özer Coşğun, “Madde bazlı değerlendirme yapılırsa yurt genelinde salatalık yüzde 29,73 ve taze fasulye yüzde 19,86 ile fiyatı en çok artan maddeler olurken, Van ilinin de dahil olduğu TRB2 Bölgesinde ise kuru soğan yüzde 10,29 ile en çok zamlanan ürün iken, onu yüzde 6,86 oranındaki artışla kasko ve zorunlu trafik sigortası takip etti. Armut ise yüzde 22,89’luk bir oranda değer kaybederek Ağustos ayında TRB2 Bölgesinin fiyatı en çok düşen ürünü oldu. Türkiye genelinde de yüzde 19,43 oranında değer kaybeden armut en fazla ucuzlayan ürün oldu. Öte yandan Yurt içi ÜFE’de bir önceki aya göre yüzde 0,98 ‘lik bir artış gerçekleşti. Bir önceki yılın aynı ayına göre ise 6,21 oranında artış oldu. Sektörel bazda aylık olarak elektrik ve gaz sektöründe yüzde 2,53 artış, imalat sanayi sektöründe yüzde 0,91 artış, madencilik ve taş ocakçılığı sektöründe yüzde 0,81 düşüş, su sektöründe ise yüzde 0,01 artış meydana geldi. Ana sanayi gruplarında en yüksek aylık artış yüzde 2,16’lık oranla sermaye malları, en yüksek yıllık artış ise yüzde 10,42’lik oranla dayanıksız tüketim mallarında gerçekleşti” dedi.

A+A-
KAYNAK: Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT