1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Van'da Açılışa Gönderilen Çiçeğin Saksısından ‘Böcek’ Çıktı

Van'da Açılışa Gönderilen Çiçeğin Saksısından ‘Böcek’ Çıktı

Vanda Açılışa Gönderilen Çiçeğin Saksısından ‘Böcek’ Çıktı
A+A-

Van’da günlük olarak yayınlanan Van Olay gazetesinin açılışına gönderilen çiçeğin saksısından ‘böcek’ diye tabir edilen dinlenme cihazı çıktığı belirtildi.

Vangölü Gazeteciler Cemiyeti’nden yapılan açıklamada, gazetenin 23 Mayıs 2013 tarihli manşetinde çıkan “Biri Bizi Dinliyor” başlıklı haberde geçen gazete bürosuna bir çiçek içinde dinleme cihazı gönderilmesi haberini şaşkınlık ve üzüntü ile karşıladıkları belirtildi. Açıklamada, “Şöyle ki, 12 Nisan 2013 tarihinde iki katlı bir binaya taşınarak yeni bir ofis ve matbaa tesisi kuran Van Olay gazetesi, Van Valiliği, Basın İlan Kurumu yetkilileri ve Van’ın yerel gazete ve ulusal basın temsilcilerini de davet ederek bir açılış töreni düzenlemiş, tüm bu katılımcılar iyi niyet göstergesi olarak gerek katılarak gerekse de çiçek göndererek bu mutluluğa ortak olmuşlardır fakat gazete yönetiminin yaptığı açıklamaya göre, açılıştan bir ay sonra gazete çalışanları tesadüfen gönderilen çiçeklerden birinde bir cihaz saklı olduğunu fark etmiş, yapılan incelemeler sonucunda bu cihazın dinleme cihazı olduğu kanaatine varıldığı ifade edilmiştir.

Her defasında özgür basın kavramının ve ifade özgürlüğünün sıkça ülkenin gündemini meşgul ettiği şu süreçte karşılaşılan bu manzara, gecesini gündüzüne katarak gazetecilik mesleğini yürüten meslektaşlarımız için üzücü bir tablo oluşturmuştur. Görüşü ve politikası her ne olursa olsun, bir basın kuruluşunda bu tür yöntemlerle yasa dışı bir şekilde dinleme yapılmaya teşebbüs edilmesi, bundan da öte gazetecilik gibi bir mesleğin çalışanlarının böyle bir güvensizlik ortamına sürüklenmesi biz Van Gölü Gazeteciler Cemiyeti’ni de endişeye düşürmüştür. Özellikle de bir basın kuruluşunun yine Van’daki meslektaşlarının gönderdiği çiçeklerin içine dinleme cihazı koyularak gönderilmesi, durumu daha da vahim bir noktaya taşımıştır. Her ne amaçla olursa olsun kişilerin ve kurumların bu yöntemlerle dinlenmesi basının özgürlüğüne balyoz indirmenin yanında insan haklarına yapılmış bir saldırıdır. Gerek bir başbakanın gerekse de bir basın kuruluşunun dinlenmesi ülkenin demokrasisine karşı gerçekleşmiş ağır bir darbedir. Bu anlamda Van Gölü Gazeteciler Cemiyeti olarak, olayın öncesi ve geldiği nokta konusunda yeteri kadar bilgi sahibi olmamakla birlikte, olayla ilgili olarak gerekli bütün girişimleri başlatacağımızı belirtmek isteriz. Hukuk devletinin gereği olarak gerekli mercilerin konu ile hemen ilgilenmesini, olayın her yönüyle aydınlatılmasını ve sorumluların adalete teslim edilmesini talep ediyoruz” denildi.

A+A-

HABERE YORUM KAT