1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Van'da 8 Mart Etkinlikleri

Van'da 8 Mart Etkinlikleri

Van'da 8 Mart Etkinlikleri
A+A-

Van’da KJA Öncülüğünde yapılan 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü etkinlikleri sürüyor. Etkinlikler kapsamında mahallelerde gezi ve sinevizyon gösterimi düzenlendi.

Gürpınar Belediyesi tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında kadınlara gezi düzenlendi.

Van’ın Gürpınar Belediyesi tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında kadınlara Van’ın tarihi yerlerini görmeleri için etkinlikler düzenlendi. Geziye Gürpınar Belediyesi Eş Başkanı Yıldız Çetin, KJA ve onlarca kadın katıldı. Gürpınar belediyesi tarafından kadınlara dağıtılan kırmızı lalelerin ardından, kadınların ilk durağı Van İskele sahili oldu. Van İskele sahilini gezen kadınlar daha sonra Van Kalesine geçti. Gezilerin ardından Edremit’te bir parkta yemek yiyip klamlar eşliğinde halaylar çeken kadınlar ‘Jin jiyan Azadi’ sloganları attı.

‘Kadınları evden çıkarmaya devam edeceğiz’
Gezi ile ilgili düşüncelerini söyleyen Gürpınar Belediyesi Eşbaşkanı Yıldız Çetin, kadınlar gününde kadınlara neden gezi düzenleme gereği duyduklarını şu sözlerle anlattı: “ Bugün burada 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için bulunuyoruz. Geçen olduğu gibi bu yılda kadınlara gezi düzenledik. Gürpınarlı olup Van’ın tarihini görmeyen gezmeyen binlerce kadın var. İlk defa Van’a gelip tarihi yerleri görmeyen kadınlarımız için tarihlerini kültürlerini göstermek için bu geziyi düzenledik.  Görüyoruz ki yeni yerler gören kadınlar çok mutlu ve heyecanlı. Bizler belediye olarak bu tür çalışmalarımıza devam ettirip, kadınlara evden çıkarmaya devam edeceğiz”

‘Önderliğimizin de yanımızda olmasını talep ediyoruz’
Gezide bulunan kadınlardan Antika Gündoğdu, ilk defa Van’ı ve Van’ın tarihi güzelliklerini görmenin heyecanını yaşadığını söyledi. Antika, “Daha önce evden çıkamazdık. Önder Apo sayesinde artık evimizden hesap vermeden çıkabiliyoruz. Bir an önce önderimizin çıkıp bu günde yanımızda olmasını talep ediyoruz” dedi. Eşbaşkanlık sistemi ile kadınların özgürleştiğini söyleyen Antika, kadınlar olarak savaşı durduracak tek gücün kadınlar olduğunun altını çizdi.

‘Kadınlar yaşamın her alanına hitap ediyor’
Kadınlardan Sinem Malal, sözlerine Sur’da Cizre’de yaşanan katliamlarda kadınların bedenini teşhir eden zihniyeti kınayarak başladı. Sinem, “Kadınların emekçi ve erkeklerin mağdurudur. Kadın emeği yaşamın hiçbir alanında görünmüyor. Biz kadınlar olarak artık emeğimizin görünmesini istiyoruz konuştu. Kadın demek yaşamın her alanına hitap eden demektir” ifadelerinde bulundu.

Nubar Gündoğdu ise, kadınların daha önce hastane dışında evlerinden çıkamadığını değinerek, kadınların emekleri ve mücadelesi sayesinde rahatça hesap vermeden çıktıklarını kaydetti. Nubar, “Partimiz ve Önderliğimiz sayesinde evden çıkıp tarihimizi ve kimliğimi öğreniyoruz.  Kadın özgürlüğü veren herkese çok teşekkür ediyoruz. Allah onları başımızdan eksik etmesin” dedi.

ALTINTEPE
Altıntepe mahallesi taziye evinde düzenlenen etkinliğe HDP Van Milletvekili Tuğba Hezer, DBP Tuşba İlçe Eş Başkanı Harika Uyar ve yüzlerce kadın katıldı. Barış ve Özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenler için yapılan saygı duruşunun ardından konuşan DBP Tuşba İlçe Başkanı Harika Uyar Aydın,  Kürt kadınlarının ağır bedellere rağmen sistemin köleliğini kabul etmediğini belirterek, mücadelelerinin süreceğini söyledi.
Konuşmaların ardından program Nuda Kültür Merkezi sanatçılarının sunduğu müzik dinletisiyle son buldu. Vanaktuel

A+A-

HABERE YORUM KAT