1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Van'da 2 kişi tutuklandı

Van'da 2 kişi tutuklandı

Van'da 2 kişi tutuklandı
A+A-

Van'da gözaltına alınan 5 kişiden 2'si "Hendek kazma ihtimalleri bulunması" iddiası ile tutuklandı. Adana'da ise gözaltına alınan 2 kişiden, biri tutuklandı.

Van'ın Tuşba ve Edremit ilçelerinde Çarşamba günü polisler tarafından düzenlenen eş zamanlı operasyonda gözaltına alınan E. A., B. B., B. B., V. G. ve A.N. isimli gençler, İl Emniyet Müdürlüğü'ndeki işlemlerin ardından Van Adliyesi'ne sevk edildi. Savcılık, 5 genci, "Vatanın bölünmez bütünlüğünü bozmak" ve "Hendek kazma ihtimalleri bulunması" iddiası tutuklanmaları talebiyle Sulh Ceza Mahkemesi'ne sevk etti. Mahkeme Bedran Borak ve Arafat Nato'nun tutuklanmasına, diğer 3 gencin ise serbest bırakılmasına karar verdi.

Mahkeme tarafından serbest bırakılan B. B., haksız yere gözaltına alındıklarını ve gözaltı sırasında hakarete uğradıklarını söyledi. Yargılama aşamasına da değinen Bor, "Kesinlikle suçu işlediğimize yönelik delil bulamayan mahkeme yaşananlarla alakası olamayan, kişisel sosyal paylaşım ağlarındaki paylaşımlar gerekçe göstererek 2 arkadaşımız hakkında tutuklama kararı verdi" dedi. 

Adana'da bir kişi tutuklandı

Adana'da önceki gün yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan 44 yaşındaki kanser hastası F. T. ile A. T., emniyetteki işlemlerin ardından savcılığa sevk edildi. Savcılık, Tekin ve Tunç'u "örgüt üyesi olmak" ve "örgüt adına suç işlemek" iddiasıyla tutuklama talebiyle sorgu hakimliğine sevk etti. Sorgu hakimliği Tekin'i "adli kontrol" şartı ile serbest bırakırken, Tunç'u ise "örgüt üyesi olmak" ve "örgüt adına suç işlemek" iddiasıyla tutuklanarak, Kürkçüler F Tipi Kapalı Cezaevi'ne gönderdi. 

A+A-
KAYNAK: Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT