1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Van'da 10 Derneğin Kapatılmak İstenmesi Protesto Edildi

Van'da 10 Derneğin Kapatılmak İstenmesi Protesto Edildi

Vanda 10 Derneğin Kapatılmak İstenmesi Protesto Edildi
A+A-

Van’da bazı derneklerin kapatılmasına yönelik Van 1. Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından açılan dava bazı dernekler tarafından protesto edildi.


Fekiye Teyran Parkı’nda bir araya gelen Meya-Der, Tuyad-Der, Kurdi-Der, Göç-Der, Yöder, VAKAD, Van Hacıbekir Mahallesi Özgür Yurttaş Derneği, Seyit Fehim Arvası Mahallesi Özgür Toplum Derneği, Akköprü Mahallesi Demokratik Halk Derneği ve Yeni Mahalle Özgür Halk dernekleri, kapatma davasına tepki gösterdiler. Aralarında Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Van İl Başkanı Musa İtah’ın da bulunduğu eylemde ilk açıklamayı Kurdi-Der çalışanı Hamdullah Kemal'in Kürtçe okuması ile başladı. Ardından TUYAD-DER Başkanı Ahmet Akgün'de basın metnini Türkçe olarak okudu. Van 1. Asliye Hukuk Mahkemesi'nin 10 STK hakkında kapatma davasını eleştiren Aygün, “AKP hükümeti elinde bulduğu yargıyı harekete geçirmek sureti ile STK'ları dava açtırarak illegalize ettirme politikalarını yıllardır yürütücüsü ve uygulayıcısı olmuştur. İçinde bulunduğumuz barış görüşmelerinin yapıldığı süreçte böylesi hukuki hiçbir zemini bulunmayan gerekçelerle yıllardır Van ilimizde çeşitli alanlarda çalışmalarını yürüten STK'lara kapatma davaları açılması bizlerin bu süreçte AKP hükümetinin samimiyetsizliğini ortaya koymaktadır. Aynı zaman da Türkiye'de yaşayan tüm halkların yaşanılan savaş ortamının biteceğine inandı bir süreçte böylesi anti-demokratik uygulamaların Türkiye'nin demokratikleşmesine katkı sunmayacağı açıktır. Bu yüzden açılan kapatma davasını ve hukuk dışı yaklaşımları şiddetle kınıyoruz” dedi.

Yapılan basın açıklamasının ardından grup daha sonra Sanat Sokağı'nda Suriye'de yaşayan Kürtlere destek sunulması amacıyla açılan kermese gitmek üzere bulundukları yerden ayrıldılar.

A+A-

HABERE YORUM KAT