1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Van'a 41 Milyon Liralık Hibe Desteği

Van'a 41 Milyon Liralık Hibe Desteği

Van'a 41 Milyon Liralık Hibe Desteği
A+A-

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Van İl Koordinatörü İbrahim Başak, IPARD-II kapsamında 133 projeye 41 milyon liralık hibe desteği verdiklerini söyledi.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan TKDK Van İl Koordinatörü İbrahim Başak, kamunun genç ve dinamik kurumlarından olan TKDK’nın 2007 yılından bu yana ülke ekonomisine gözle görülür katkılar sağlayarak kırsal kalkınmanın yeni odağı olduğunu belirtti.

Başak, “TKDK, Avrupa Birliği üyelik sürecinde kırsal kalkınma alanında aday ülkelere politika geliştirme ve mevzuat uyumlaştırma amacıyla sağlanan mali yardımın (IPA) ülkemizdeki elçisidir. AB’den 2011 yılında aldığı mali yetki ile fonların küçük ve orta ölçekli işletmelerle buluşturulmasını sağlayan TKDK, dört yıllık süreçte ülke ekonomisine 6,8 milyar liralık yatırım kazandırmıştır. 42 ilimizde, süt üretimi ve et besiciliğine, işleme ve pazarlama sektöründe et, süt, meyve-sebze ve su ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanmasına, küçük çiftçilere yönelik olarak ise kırsal ekonomik faaliyetler kapsamında arıcılık, seracılık, tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği, yerel ürünler ve el sanatları ile kırsal turizm ve kültür balıkçılığına yönelik yatırımlara destek sağlanıyor. IPARD-I Programı kapsamında maksimum hibe oranı yüzde 65 iken, IPARD-II’de bu oran yüzde 70’e, hatta bazı sektörlerde bu oran yüzde 100’e kadar çıkabilecektir. Ayrıca IPARD Programı kapsamındaki yatırımlar için katma değer ve gelir vergilerinden muafiyet de söz konusu oluyor. IPARD-II programında yeni destek alanlarıyla daha çok yatırımcıya ulaşmayı hedefliyoruz. Avrupa Birliğinin Katılım Öncesi Yardım Aracı Kırsal Kalkınma Bileşeni (IPARD) fonlarından yararlanan 10 binden fazla kişiye, yatırımlarının 3,4 milyar lirası hibe olarak ödenecektir. Nisan 2016 itibariyle söz konusu hibe tutarının yaklaşık 2,2 milyar lirası ödenmiş; bu yatırımlar kapsamında 50 bin kişiye istihdam sağlanmıştır” dedi. 

 

A+A-
KAYNAK: Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT