1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Van'a 11 Yeni Ambulans

Van'a 11 Yeni Ambulans

Van'a 11 Yeni Ambulans
A+A-

Sağlık Bakanlığı tarafından Van’a tahsis edilen 11 yeni ambulans basına tanıtıldı.

112 Acil Servis Müdürlüğü önünde düzenlenen törende ambulans şoförlerine anahtarlarını teslim eden Van Valisi İbrahim Taşyapan, kendilerine başarılar diledi. Törende basın mensuplarına bir açıklamada bulunan Vali Taşyapan, ambulansların zor zamanlarda insanlara yetiştiğini ve dolayısıyla sağlık çalışanlarının çok erdemli bir görevi ifa ettiklerini söyledi. Sağlık çalışanlarının bu kutsal görevi ifa ederken donanımlarının iyi olması gerektiğini vurgulayan Taşyapan, “Bugün 11 yeni ambulans takviye ederek, filomuzu gençleştirdik. Şu anda toplam 76 ambulansla Van’ımıza, sağlık hizmetleriyle ulaşmaya çalışıyoruz. Bu 11 yeni ambulans bize epey bir hız ve kalite katacak. Hedefimiz, insanlara en kısa zamanda ulaşmaktır. Onun için sağlık çalışanlarının sağlığı, konforu ve moralleri bizim için çok önemlidir. Bu yüzden yeni ambulanslarla insanlarımızın zor zamanlarına yetişecekler” dedi.


Zaman zaman sağlık çalışanlarının saldırıya maruz kaldığını ve bunun acı veren bir durum olduğuna dikkat çeken Vali Taşyapan, “Geçenlerde bir ambulansımız olay yerine gittiği sırada, ambulansta bulunan iki sağlık çalışanımız filli saldırıya uğradı. Bu çok acı bir olay. Sağlıkçılar hem hastaya müdahale edemedikleri için hastayı kaybettik, hem de iki arkadaşımız özellikle bir tanesi neredeyse ağır derecede darp edildi. Ben burada vatandaşlarımızdan özellikle bir şey istiyorum. Sağlık çalışanları, sizin hastalarınıza can olmak için koşturuyorlar. Onları bir dakika önce hastaneye getirmeleri durumunda hastanın belki kurtulma ihtimali olabilir. Bu herhangi birimizin sevdiği, annesi veya kız kardeşi olabilir. Onun için bu tür hadiselere vatandaşların tepki göstermesi gerekiyor. Hiçbir sağlık çalışanının, sağlık hizmeti görevi yaparken darp edilmesini kimse kabul edemez.

Toplumumuzun da bunu kabul etmemesi gerekiyor. Trafik sıkışıklığı olabilir, birkaç dakika geçte kalabilirler, ama bu onların kusuru olmayabilir. Onların o anki tek isteği, o hastayı oradan hastaneye yetiştirmektir. Sağlık çalışanlarımızda bunu en iyi şekilde yapmaya çalışıyorlar. Bu kapsamda bütün vatandaşlarımıza sağlık, sıhhat diliyorum” ifadelerini kullandı.


Açıklamalarında 112 Acil Sağlık Hizmetleri’ne gelen asılsız ihbarlara da değinen Vali Taşyapan, “Araştırmalar sonucunda 112 Acil Sağlık Hizmetleri Müdürlüğü’ne gelen asılsız ihbarlar yüzde 50 oranında bulunuyor. Bu da demektir ki, acil ulaşmak isteyen ihtiyaç sahiplerinin müracaatları engelleniyor. Hatta yüzde 80’e varan iller var. Bu çok kabul edilebilir bir durum değil. 112 Acil Sağlık Hizmetleri’ni ihtiyaç olmadıkça aramamak lazım. Bu konuda tüm halkın duyarlı olmalarını istiyoruz” diye konuştu.


Daha sonra beraberindekilerle 112 Acil Sağlık Hizmetleri’ni de ziyaret eden Vali Taşyapan, çalışmalar hakkında bilgi aldı.


Ambulansların tanıtım programına Van Valisi İbrahim Taşyapan, İl Sağlık Müdürü Yakup İmren, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Özcan Öktem, Tuşba Kaymakamı Musa Sarı, Tuşba İlçe Milli Eğitim Müdürü Muhlis Ceylani ve sağlık çalışanları katıldı.

A+A-
KAYNAK: Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT