1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Van Valiliği'nden IŞİD Açıklaması

Van Valiliği'nden IŞİD Açıklaması

Van Valiliği'nden IŞİD Açıklaması
A+A-

Saray İlçesi’nde sınırdan Türkiye’ye giriş yapmak isteyen 16 silahlı ve bombalı IŞİD çetesinin yakalandığı iddiasına Van Valiliği tarafından açıklama geldi.

ANF'nin haberine göre, Saray İlçesi’nde sınırdan Türkiye’ye giriş yapmak isteyen 16 silahlı ve bombalı IŞİD çetesinin yakalandığı iddia edildi. Edinilen bilgilere göre, gece saatlerinde sınırdan Türkiye’ye giriş yapmak isteyen 16 silahlı ve bombalı IŞİD çetesi Kurucan Karakoluna bağlı askerler tarafından yakalandı. 

HDP: ÜZERLERİNDE BOMBA VE SİLAH VARDI
HDP İlçe Eş Başkanı Şahabettin Bilmez’in verdiği bilgiye göre, Kurucan köylülerin askerlere bildirmesiyle yapılan operasyonda 16 DAİŞ üyesi yakalandığı ileri sürüldü. Üzerlerinde 32 adet el bombası, iki tane suikast silahı bulunan şahıslardan birinin Avusturalya, 7 kişinın Bangladeş, 8’nin Afgan uyruklu olduğu öğrenildi. Yakalanan kişilerin Kurucan Deniz İzgeç Komutanlığında tutulduğu belirtildi.
 

KÖY MUHTARI ACAR OLAYI DOĞRULADI
Kurucan Muhtar İbrahim Acar ise şunları söyledi: “İki kişi üç gündür sürekli köye girip çıkıyordu, şüphelendik ve 3 gündür takip ediyorduk. Bizde köyün etrafını tuttuk. Daha sonra askerler operasyon düzenleyip yakaladılar." haberine Valilikten jet açıklama geldi.

VAN VALİLİĞİ'NDEN JET AÇIKLAMA!
Sabah saatlerinde Saray ilçesinden sınırı geçtiği iddia edilen IŞİD'lilerle ilgili Van Valiliği'nden bir açıklama geldi. Geçiş yapanların IŞİD'li olmadığı belirtilen açıklamada şu ifadeyere yer verildi: "24 Temmuz 2015 Cuma günü saat 02.00 sıralarında termal kamerada alınan görüntü üzerine, İran İslam Cumhuriyeti topraklarından Türkiye Cumhuriyeti toprakları istikametine ilerleyen 20 şahıs tespit edilmiş, hudut birliklerimizce müdahale edilerek yakalanmıştır. Yasa dışı hudut ihlalinde bulunan 9’u erkek, 3’ü kadın ve 8’i çocuktan oluşan 20 kişilik grup Deniz Yüzgeç Hudut Karakoluna sevk edilmiştir. Şahısların üstünde ve çevrede yapılan aramada, yaşam malzemeleri haricinde herhangi bir silah, malzeme, araç ve gerece rastlanılmamıştır. Yapılan kimlik kontrolünde şahısların tamamının Afganistan uyruklu oldukları anlaşılmıştır. Yakalanan bu kişilerle ilgili gerekli işlemler yapılmış ve ilgili kurumlara teslim edilmişlerdir."

HABERLER YALANLANDI!
Birçok ajans ve sitede haberi yayınlanmasının ardından, valilik yayınlann haberleri de yalanladı. "24 Temmuz 2015 tarihinde bazı internet sitelerinde “IŞİD Van’a Girdi!”, ”Van’da 16 IŞİD Üyesi Yakalandı” gibi başlıklarla çıkan haberlerdeki “16 rakamı, yasadışı göçmenlerin silahlı oldukları, yasadışı hudut ihlalinin köylülerin ihbarı ile tespit edildiği” şeklindeki iddialar gerçekleri yansıtmamakta olup maksatlı olarak haber yapıldığı değerlendirilmektedir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur." Denildi. (anf, iha, wanhaber)

A+A-

HABERE YORUM KAT

1 Yorum