1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Van Valiliği'nden Düğünlerle İlgili Flaş Yasak

Van Valiliği'nden Düğünlerle İlgili Flaş Yasak

Van Valiliği'nden Düğünlerle İlgili Flaş Yasak
A+A-

Van’da düğünlerde şarkı söyleyen müzik gruplarına giden polisler, ‘Bundan sonra parçalarınızda, heval, serok, kesk, sor, zer gibi kelimeler geçmeyecek. Bunları siyasi parçalardır ve yasaklanmıştır.” şeklinde uyarılarda bulundu.

Van’da havaların ısınması ve düğün sezonunun başlamasıyla birlikte bu alandan geçimini sağlayan 300 müzik grubuna giden polisler ellerinde Van Valiliği’nin yazısıyla uyarılarda bulundu.

Ellerindeki Valilik yazısını müzik gruplarına ellerinde tutarak gösteren polisler ‘Bundan sonra çaldığınız şarkılarda siyasi propaganda olmayacak. ‘Heval, Serok, Kesk,sor, zer’ gibi kelimeler geçtiği halde  terör propagandası  örgüte yardım suçlarından cihazlarınıza el koyup, sizleri gözaltına alacağız’  diyerek yasağı bildirdi.

‘KÜRTÇE YENİDEN YASAKLANIYOR’

Müzik gruplarına göre söz konusu yasakla Türkiye 1990 öncesine dönmeye başladı. Ellerindeki tek geçim kaynaklarının ellerinden alındığını söyleyen Amatör sanatçılar, “ Bizler düğün sahibinin ve katılımcılarının istekleri doğrultusunda müzik yapıyoruz. Onlar ne isterse onu çalmak zorundayız. Polisin Van Valiliğinin talimatıyla harekete geçmesi ve yeniden bu yasakların konması ülkemiz adına utanç verici bir durum.”

Oktay Candemir - Vanaktuel

A+A-

HABERE YORUM KAT

12 Yorum