1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Van Valiliği ''Eş Başkanlık“ Uygulamasını Yargıya Taşıdı

Van Valiliği ''Eş Başkanlık“ Uygulamasını Yargıya Taşıdı

Van Valiliği ''Eş Başkanlık“ Uygulamasını Yargıya Taşıdı
A+A-

Van Valiliği ve bazı kaymakamlıklar, belediyelerin uyguladığı "Eş Başkanlar Çalışma Yönetmeliği" kararının iptali için mahkemeye başvurdu

'Yasada eş başkanlık adı altında bir organ ve kadro yok' diyen Van Valiliği, Van Büyükşehir Belediyesi'nin aldığı 'Eş Başkanlar Çalışma Yönetmeliği' kararının iptal edilmesi için bölge idare mahkemesinebaşvurdu.

Diyarbakır Valiliği, 2 gün önce HDP'li belediyelerin bölgede kullandığı eş başkanlık sisteminin kaldırılması için mahkeme nezdinde girişim başlatmıştı. Diyarbakır'dan sonra Van Valiliği de Van Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nin 'Eş Başkanlar ÇalışmaYönetmeliği' ile ilgili aldığı kararın hukuka aykırı olduğu ve 5393 sayılı yasada 'eş başkanlık' sistemi adı altında bir organ ya da kadronun bulunmadığı gerekçesiyle bölge idare mahkemesine müracaatta bulundu.

Belediye başkanının, belediyenin başı ve tüzel kişiliğinin temsilcisi olduğu belediyeyi, devlet dairelerinde temsil etme görevinin bulunduğu bildirilen dilekçede, eş başkanın yapacağı işlemlerin usulsüz olduğu, bu nedenle de kararın iptali ve yürütmenin durdurulması istendi.

Van'daki kaymakamlıkların da bazı ilçe belediyelerince uygulanan 'eş başkanlık' sisteminin iptali içinbaşvurduğu öğrenildi. Valilik ve kaymakamlıkların dilekçesini dikkate alan bölge idare mahkemesi, 'eş başkanlık' uygulamasının yapıldığı büyükşehir belediyesi ile bazı ilçe belediyeleri hakkında dava açtı. Mahkeme, belediyelerden dava konusu işlemin dayanağını oluşturan tüm belgeler ile 'Belediye Eş Başkanları Çalışma Yönetmeliği'nin gönderilmesini talep etti. İdare mahkemesinin 'Belediye Eş Başkanları Çalışma Yönetmeliği'ni inceleyerek önümüzdeki günlerde karar vermesi bekleniyor. Ajanslar

A+A-

HABERE YORUM KAT