1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Van TUYAD-DER Başkanı Akgün'den Duyarlılık Çağrısı

Van TUYAD-DER Başkanı Akgün'den Duyarlılık Çağrısı

Van TUYAD-DER Başkanı Akgün'den Duyarlılık Çağrısı
A+A-

Van TUYAD-DER Başkanı Ahmet Akgün, Van F Tipi Cezaevi olmak üzere Karadeniz cezaevlerinde hak ihlallerinin olanca hızıyla sürdüğünü öne sürerek duyarlılık çağrısı yaptı.


Dernek binasında yaptığı açıklamada, cezaevlerinde siyasi tutsaklara yönelik baskının arttığını ifade eden Ahmet Akgün, “Bu sistematik baskılar başta F tipi cezaevleri olmak üzere tüm cezaevlerinde bir kontra yapılanması tarafından yapılmaktadır. Biz tutsak aileleri olarak sözün bittiği yerdeyiz. Sürece zarar gelmesin diye gerek zindanlarda gerek dışarıda olsun duyarlı davrandık ancak gelinen noktada zindanlardaki bu derin yapılanmalar, tutsaklardan intikam alırcasına sistematik olarak bu faşist uygulamalarını ısrarla devam etmektedirler. Bu nedenle cezaevlerinde insan haklarının korunması ve yaşama geçirilmesi için tüm kamuoyunu da duyarlı olmaya ve yaşanan hukuksuzluklar karşısında sessiz kalmamaya çağırıyoruz” şeklinde konuştu.

 

“GEVER YAZILI TAKVİMLER TUTSAKLARA VERİLMİYOR”
Van F Tipi Cezaevi’nde son olarak havalandırma duvarlarına delik açıldığı gerekçesiyle 70 tutsağa hücre cezası ve kamu malına zarar verildiği için de adli soruşturma açıldığını kaydeden Aygün, “Oltu Kadın Cezaevi’nde bulunan 12 kadın tutsak üzerinde tecrit ve izolasyon ve psikolojik baskı devam etmektedir. Bunlardan kelepçeli muayene uygulaması, kolilerin tam verilmemesi, önemli açıklamaların olduğu günde gazetelerin verilmemesi gibi antidemokratik uygulamalar halen devam etmektedir. Gümüşhane E Tipi Cezaevi’nde bir kadın müdirenin atanmasıyla baskılar had safhadadır. Diş muayenesine giden tutsakların kelepçeleri çözülmüyor. Dışarıdan gelen kitaplar TEM şubesi tarafından inceleniyor. Kürtçe kitaplar verilmiyor. Üzerinde ‘Kürdistan, Gever’ yazılı takvimler ve yeşil sarı kırmızı kartpostallar verilmiyor. Tokat Cezaevi’nde sağlık sorunları bulunan Nurettin Akbukak’ın tedavisi bilinçli olarak yapılmıyor ve kelepçeli muayene dayatması devam ediyor. Van F Tipi Cezaevi ve Kastamonu E Tipi Cezaevi’ne sürgün edilen 6 tutsak halen dar bir odada tutulmaktadır. Bu tutsaklardan kalın bağırsak kanserine yakalanmış ve bağırsağından 12 santimetre parça alınan şeker ve tansiyon hastası 45 yaşındaki Aydın Değirmenci’ye kelepçeli muayeneyi reddettiği için bir ay iletişim cezası verilmiştir” diye konuştu.


Aygün, basın toplantısını cezaevlerinden gelen bazı mektupları okuyarak bitirdi.

A+A-
KAYNAK: Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT