1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Van Sokakları Karıştı

Van Sokakları Karıştı

Van Sokakları Karıştı
A+A-

HDP ile DBP Van il örgütleri tarafından düzenlenen yürüyüşe polis izin vermeyince olaylar çıktı. Çıkan olaylarda çok sayıda kişi gözaltına alındı.


Van’da düzenlenen “Size Savaş Yaptırmayacağız” yürüyüşü için İki Nisan kavşağında toplanan binlerce kişi Fegiyê Teyran parkına doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüşe DBP PM Üyesi Çimen Altürk, HDP Van İl Eş Başkanları Veysi Dilekçi, Derya Hayva, DBP Van İl Eş Başkanı Hamiyet Şahin, Van Büyükşehir Belediye Eş Başkanları Hatice Çoban, Bekir Kaya, İlçe Belediye Eş Başkanları da katıldı. Ellerinde “Size savaş yaptırmayacağız” pankartı bulunan kitleye polis tazyikli su ve gaz bombalarıyla müdahale etti. Çıkan olaylarda bir çok kişi gözaltına alınırken, polisin halka saldırmasını engellemek için oturma eylemi yapmak isteyen İl Eş Başkanları ve Belediye Eş Başkanları polisler tarafından darp edildi. Çıkan arbede de Saray Belediye Eş Başkanı Abdülkadir Çalışkan ve Edremit Belediye Eşbaşkanı Rojbin Sevil Çetin yaralanırken, polisler İl Eş Başkanları ve Van Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Bekir Kaya’yı darp ederek gözaltına almak istedi. Ancak çevredeki halkın direnişi üzerine polis İl ve Belediye Eş Başkanları bırakarak geri çekildi. Ancak polislerin olay yerinden ayrılmaması üzerine bu defa İl Eş Başkanları ve Belediye Başkanlarını çembere alan polis buna tepki gösteren İHD Van Şube Başkanı Murat Melet, DBP İl Yöneticisi Harun Özlü ve Mevlüt Karakuş adlı kişiyi gözaltına aldı. Daha sonra çemberi aşan Kürt siyasetçiler halkla birlikte HDP binasına doğru yürüdü. Yürüyüş sırasında sık sık “ Biji Serok Apo”, “Baskılar bizi yıldıramaz” şeklinde sloganlar atıldı.
 

video.PNG

HDP İl binası önünde toplanan kitleye hitaben konuşan HDP İl Eş Başkanı Veysi Dilekçi, tüm çabalarına rağmen polisin Van’da provokasyon peşinde koştuğunu söyledi. Bugün en demokratik haklarını kullanmak için sokağa çıktıklarını dile getiren Dilekçi, “ Yüzü maskeli polisler, plakasız araçlar ile Van’da ne yapmaya çalışıyorsunuz? Anlaşılıyor ki polis Van’da açıkça provokasyon peşindedir. Böyle devam ettikleri sürece bizde tüm demokratik haklarımızı sonuna kadar kullanacağız. Gözaltına alınan arkadaşlarımız derhal serbest bırakılsın.” Dedi.

Van’da çatışmalar Şehit Fırat, Xaçort ve Süphan mahallesinde sürüyor. Mahallelerde ateşler yakan gençler ile polis arasında şiddetli çatışmalar yaşanıyor. /WanGundem.com

galeri.png

A+A-

HABERE YORUM KAT