1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Van Polisinden 'dolandırıcılık' Uyarısı Van

Van Polisinden 'dolandırıcılık' Uyarısı Van

Van Polisinden dolandırıcılık Uyarısı    Van
A+A-

Van Emniyet Müdürlüğü, vatandaşları uyararak kendi üzerlerine kaç adet telefon hattı açıldığını "https://hat-sorgulama.btk.gov.tr" internet adresinden öğrenebileceklerini bildirdi. Van Emniyet Müdü

Van Emniyet Müdürlüğü, vatandaşları uyararak kendi üzerlerine kaç adet telefon hattı açıldığını "https://hat-sorgulama.btk.gov.tr" internet adresinden öğrenebileceklerini bildirdi.
Van Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, Asayiş Şube Müdürlüğü ekiplerinin yürüttüğü çalışmalar sonucunda kentte ve ülke genelinde çok sayıda mağduru bulunan ve "Kontör/Para Dolandırıcılığı" adıyla bilinen dolandırıcılık olaylarında şüphelilerin değişik resmi unvanlar kullanarak veya farklı firmaların promosyon amaçlı yaptığı kampanyaları konu alan ödüller kazanıldığı şeklinde kontör ya da para talebinde bulunmak sureti ile vatandaşları dolandırdıklarını hatırlattı. Açıklamada, "Kontör-TL dolandırıcılığında başkasına ait kimlik veya sahte kimlik bilgileri beyan edilerek alınan faturasız kontörlü GSM numaraları ve faturasız kaçak cep telefonlarının kullanıldığı bilinmektedir. Bu konuyla ilgili olarak yapılan çalışmalar neticesinde Bilgi Teknolojileri İletişim Kurumu, vatandaşların kendi üzerlerine kaç adet hat açıldığını öğrenebildikleri 'Mobil Hat Sorgulama Sistemi'ni oluşturmuştur. Bu sisteme https://hat-sorgulama.btk.gov.tr internet adresinden ulaşılabilmektedir. 2 Ocak 2013 tarihinden itibaren kullanıma açılan sistem vasıtası ile vatandaşlarımız bilgileri dışında kendi adlarına açılan telefon hatlarını öğrenerek, bu hatları kapattırmak için GSM operatörlerine başvurabileceklerdir. Ayrıca üzerine bilgisi dışında hat açılarak mağdur edilen vatandaşlarımız dava açma hakkına sahip olabileceklerdir" denildi.
(ŞAK-MSA-Y)

16.01.2013 16:27:51 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT