1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Van Peyniri dış ülkelerin gözdesi oldu

Van Peyniri dış ülkelerin gözdesi oldu

Van Peyniri dış ülkelerin gözdesi oldu
A+A-

Dünyada meşhur olan Van Kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi olan Van Otlu Peyniri, internet ortamında dünyanın bir çok ülkesine gönderiliyor.

Bölge: Serkan Aslan 

Türkiye’nin dört bir yanına gönderilen Van Peyniri (otlu peynir) şimdilerde ise çeşitli ülkelere satılıyor.
 ‘Dünyanın En Kalabalık Kahvaltı Sofrası’ rekorunun kırılarak Guinness’e girilmesinin ardından Van peynirine de olan ilgi her geçen gün arttı. Sofraların vazgeçilmezi olan peynir şimdilerde ise yabancı ülkelerin gözdesi haline geldi.

Van Kahvaltısının tanıtılması için her fuara katılarak, Van’ın yöresel ürünlerini tanıtan Damak Kahvaltı Salonu sahibi Ahmet Cintan kurduğu www.vanotlupeynirisatisi.com adlı site ile otlu peyniri dünyanın çeşitli ülkelerine servis ediyor. Suudi Arabistan başta olmak üzere Azerbaycan, Kıbrıs, İran ve Irak’a peynir gönderen Cintan, Irak’ın Erbil kentinde kurulacak olan Van kahvaltı salonu için ise tüm malzemeleri temin ederek, bu kentte gönderdi. Cintan, “Ben yıllardır bu sektör içerisinde bulunan biri olarak, Van’ın ve Van’ın değerlerinin tanıtılması için büyük emekler harcamaktayım. Geçtiğimiz sezon içerisinde Türkiye’nin çeşitli illerinde düzenlenen fuarların hepsine tek başıma katılarak, kahvaltımızı tanıtmak için canla başla çalıştık. Akabinde kurduğum www.vanotlupeynirisatisi.com sitesi aracılığıyla dünyanın çeşitli ülkelerine satışlar gerçekleştirdik. Halende siparişler almaktayız. Türkiye’nin çeşitli illerine sürekli bu ürünleri göndermekteyiz. Ama bizi mutlu eden dış ülkelerde de sipariş taleplerinin gelmesi oldu. Birkaç gün önce Suudi Arabistan’ın Mekke kentine bir bidon yaklaşık 50 kilogram peynir gönderdik. Bunun dışında İran ve Irak’da sürekli peynir göndermekteyiz. Kıbrıs ve Azerbaycan’dan da bu konuda sipariş talebi aldık. Bu siteyi kurmamızdaki en büyük amaç, Van sevdalısı, Van otlu peyniri özlemini çeken insanların rahat bir şekilde ulaşmalarını sağlamaktı. Alınan sipariş ile otlu peyniri bekleyen insanlara biz kargo ile 2 gün içerisinde kapı teslimi yapmaktayız” dedi.

A+A-

HABERE YORUM KAT