1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Van Organ Bağışında 37. Sırada

Van Organ Bağışında 37. Sırada

Van Organ Bağışında 37. Sırada
A+A-

Van Sağlık Müdürlüğü Kamu Sağlık Hizmetleri Şube Müdürü Eda Dilfiroz Pancar, 17 Kasım 2015 tarihi itibariyle Van’ın 747 kişiyle Türkiye genelinde organ bağışı konusunda 37. sırada yer aldığını söyledi.


Van İl Sağlık Müdürlüğü toplantı salonunda organ bağışıyla bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Burada konuşan Van Sağlık Müdürlüğü Kamu Sağlık Hizmetleri Şube Müdürü Eda Dilfiroz Pancar, bu konuda yapacakları çalışmalarda stantlar kurarak herkesi organ bağışı konusunda farkındalık oluşturmaya davet etti. Türkiye geneli olarak organ bağışı yapan kişi sayısının 17 Kasım 2015 tarihi itibari ile 161 bin 881 olduğunu ifade eden Pancar, Van ili bağışçı sayısının ise 747 olarak tespit edildiğini kaydetti. Van’ın 747 kişi ile Türkiye genelinde 37. sırada yer aldığını dile getiren Pancar, “Ülkemizde organ yetmezliğine bağlı olarak organ nakli bekleyen hasta sayısı her geçen gün artış göstermektedir. Ancak organ bağış oranları düşük seviyede seyir etmekte ve buna bağlı olarak tedavisi yalnızca organ bağışı ile mümkün olan hastalarımız, sağlıklarına kavuşamadan hayatlarını kaybetmektedir. Bu sebeple her yıl 3-9 Kasım Organ Bağış Haftası olarak çalışmalar yürütülmekte, vatandaşlarımızı bilgilendirmek ve farkındalık oluşturmak üzere çeşitli etkinlikler yapılmaktadır. Bu bağlamda Müdürlüğümüz Kamu Sağlık Hizmetleri Şubesi tarafından üniversite öğrencilerini bilgilendirmek için YYÜ. Merkezi Yemekhane girişinde organ bağış standı kurulmuş ve öğrencilere broşürler dağıtılarak gönüllü olanlardan organ bağışı alındı. Ayrıca Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü ile Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün organ bağışı ile ilgili ortaklaşa yürüttüğü çalışmalar neticesinde kısa bir süre önce hayata geçirilen ve içerisinde organ bağış modülü bulunan E-NABIZ uygulamasına başlanılmış olup, İl Sağlık Müdürlüğümüzün koordinatörlüğünde kullanılan Organ ve Doku Bağışı Bilgi Sistemi (TODBS) ile ilgili 17 Kasım 2015 tarihinde kamu, askeri ve özel hastanelerin kullanıcılarına eğitim verilmiş olup, konunun hassasiyeti ve çalışmaların nasıl yürütüldüğü hakkında bilgi verildi” dedi.

Kamu Sağlık Hizmetleri Şubesi Organ Bağış Birim personeli Selime Narin de katılımcıları organ bağışı konusunda bilgilendirdi.

A+A-
KAYNAK: Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT