1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Van Kent Konseyi'nden 'Barış' Çağrısı

Van Kent Konseyi'nden 'Barış' Çağrısı

Van Kent Konseyi'nden 'Barış' Çağrısı
A+A-

Van Kent Konseyi Engelliler Meclisi Başkan Yardımcısı Hanifi Baykara, yaşanan çatışmalı sürecin bitmesi için herkesin elini taşın altına koyması gerektiğini belirterek, "Barış ve kardeşlik adına engelsiz yarınlar için savaşa hayır diyoruz" dedi.


Van Kent Konseyi’ne üye STK’lar, barış çağrısı yaptı. Konseyin toplantı salonunda gerçekleştirilen basın metnini grup adına Van Kent Konseyi Engelliler Meclisi Başkan Yardımcısı Hanifi Baykara okudu. Yaşanan olumsuzlukların bir an önce bitmesi konusunda çağrıda bulunan Baykara, barış için atılmış en ufak bir adımın olmamasının herkesi üzdüğü gibi engelli camiasını daha da fazla üzdüğünü belirtti. Baykara, “Savaş ortamında hayatını kaybeden her bir birey belki acı çekmeden hayata gözlerini yumuyor ama geriye kalanların yürekleri paramparça oluyor. Bu ölen bireylerin anne, baba, kardeş, evlatlarının acıları ne anlatılır ne de tarif edilir. Bunun psikolojik sorunları aylarca hata yıllarca devam edecektir. Bunun yanı sıra çıkan savaşlarda çatışmalarda bombalı patlamalarda ölenler dışında bir de vücudunun herhangi bir uzvunu kaybedip engelli olarak bundan sonraki yaşamlarına devam eden insanlarda bu acılarda paylarını alan ve sonrasında en çok mağdur olan bireyler olarak hayatlarını sürdürmek zorunda kalıyorlar, tabi buna da yaşamak denilirse. Sağlam bir insanin iş bulup çalışmakta zorluk yaşadığı bu hayata engelli olanlar iş sıkıntısı yaşıyorlar çocuklarına bakamıyorlar birçoğu bundan sonraki hayatında sosyal ve psikolojik olarak büyük travmalar yaşamak zorunda kalıyorlar, birçoğunun yuvası yıkılıyor, çocukları veya aile bireyleri bu duruma alışana kadar yaşayacakları sıkıntılar bir ömür boyu sırtlarında bir kambur olarak kalacaktır. Aslında bu konular üzerinde birden çok sorun ve örnekler verebiliriz ama biz bunların olmasını ve bu sorunların yaşanmamasını istiyoruz. Biz Van’da faaliyet gösteren engelli STK’ları olarak bir an önce bu savaş ortamının durması için herkesin elinden geleni yapmasını ve bir an önce barışın hakim olduğu, kardeşliğin hakim olduğu bir ülkede el ele, omuz omuza, kardeş kardeşe yaşamanın adımlarının atılması için 2013'ten başlatılan barış müzakerelerine tekrar başvurulmasının en doğru yol alacağını belirtmek istiyoruz. Bu konuda gerek hükümet gerekse 2013’teki muhataplarla bir an önce bu kanın durması ve huzurlu yarınlar için müzakere masasına tekrar oturmaları en doğru karar olduğu bilinmelidir. Biz engelli STK’lar olarak hiçbir şekilde bir siyasi görüş adına bu açıklamayı yapmadığımızın bilinmesini istiyoruz. Bizim amacımız engelsiz yarınlar için ille de barış ille de kardeşlik adına bir araya geldik ve bunun en doğru karar olacağına inandığımız için bu açıklamayı yapmayı uygun gördük engelsiz yarınlar için savaşa hayır diyoruz” dedi.

Açıklamada, Van Bedensel Engelliler Spor Kulübü Derneği, Altı Nokta Körler Derneği, Van Görme Engelliler Spor Kulübü Derneği, Van Zihinsel Engelliler ve Yeşeren Umutlar Derneği ve Van Bedensel Engelliler Derneği temsilcileri de hazır bulundu.

A+A-
KAYNAK: Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT