1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. VAN KEDİSİNE KONTROLLÜ YASAK!

VAN KEDİSİNE KONTROLLÜ YASAK!

VAN KEDİSİNE KONTROLLÜ YASAK!
A+A-

Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Van Kedisi Araştırma ve Uygulama Merkezi, nesli koruma altında bulunan Van kedilerinin şehir dışına çıkarılmasının kontrol altına alınmasını istedi.


Farklı renkteki gözleri ve beyaz tüyleriyle kentin en önemli kültür varlığı arasında yer alan ve nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya kalan Van kedileri, YYÜ bünyesinde kurulan Van Kedisi Araştırma ve Uygulama Merkezi'nde koruma altında tutuluyor.


Van Kedisi Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Doç. Dr. Abdullah Kaya, dünyada tek olan Van kedisinin il dışına çıkarılmasının kontrollü yapılmasını istedi. Kaya, “Van kedisi koruma altında olan bir hayvandır. Üretimi az ama dışarıya hızlı giden bir hayvandır. Bu nedenle bu hayvanın il dışına çıktığı zaman kontrollü çıkması lazım. Rastgele Van kedisi bulan bir kişinin bunu dışarıya götürmesinin zorlaştırılması gerekiyor. Bizim savunduğumuz nokta bu. Bunu yapmazsak buradaki gen kaynağımızı korumakta zorlanabiliriz. Yetkili yerlerden sertifikalı götürseler daha iyi olur. Van kedisi edinmek isteyenlerin merkezimizden aşısı ve kontrolleri yapılmış, sağlıklı bir kedi alması daha iyi olur. Böyle olursa biz de dışarıya ne kadar hayvan götürüldüğünü bilmiş oluruz ve ileride yasaklamak mı gerekiyor yoksa daha mı gevşetmemiz gerekir bu konuda bilgimiz olur. Van kedisi, dünyada tek olan bir hayvandır. Bu hayvana sahip olmak isteyenleri de anlıyoruz ama bu hayvanı gelecek nesillere sağlıklı bir şekilde aktarmamız gerekiyor. Bütün amacımız bu” dedi.

A+A-

HABERE YORUM KAT