1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. “VAN KEDİSİ TURİZMDE ÜÇÜNCÜ SIRADA”

“VAN KEDİSİ TURİZMDE ÜÇÜNCÜ SIRADA”

“VAN KEDİSİ TURİZMDE ÜÇÜNCÜ SIRADA”
A+A-

Doç. Dr. Abdullah Kaya, ana vatanı Altay Dağları olarak bilinen ve Hitit mücevherleri ile mühürlerinde ilk bilgilerine rastlanan Van kedilerinin kentin turizminde üçüncü sırada yer aldığını söyledi.

Doç. Dr. Abdullah Kaya, dünya faunası içinde önemli bir yeri olan Van kedisinin azalmakta olan neslini korumak, ıslah amaçlı bilimsel çalışmalar yapmak, saf ırkın üretilmesi ve çoğaltılmasını sağlamak, edinsel veya genetik sağlık sorunlarına çözümler bulmak, genetik özelliklerini ortaya çıkarmak ve bu alanda araştırıcılar yetiştirmek, dünya çapında tanınmasına katkı sağlayıp genetik mirasa sahip çıkarak yörenin folklorik ve sosyoekonomik değerlerine katkıda bulunmayı amaçladıklarını söyledi.

Van kedilerinin ana vatanının Altay Dağları olduğunun bilindiğini ifade eden Doç. Dr. Kaya, ilk bilgilere ise Hitit mücevherlerinde ve mühürlerinde rastlandığını kaydetti. Doç. Dr. Kaya, Romalıların bu bölgeyi egemenlikleri altına alması ile kalkanlarına ve bayraklarına Van kedisini resmettiklerini de söyledi.

Kedi evinin erkek, dişi ve yavru kedilere ait yemekhane, yatakhane, gezinti bahçeleri ve diğer birimleriyle bin 200 metrekare kapalı alandan oluştuğunu da dile getiren Doç. Dr. Kaya, “Van kedisini diğer kedi türlerinden farklı kılan özellikler ise turkuaz-kehribar sarısı gözlere sahip olmaları, kar beyazı ipeksi tüyleri, ev halkıyla sağladığı uyum, sevecenliği ve asilliği, eğitilebilir kapasitesinin fazla olması, yüzmekten hoşlanması ve dünyada sadece bizim bölgemizde bulunmasıdır. 2013 yılı sonu itibarıyla merkezimizde 50 adet dişi, 40 adet erkek ve 50 adet yavru olmak üzere toplam 140 adet Van kedisi bulunmaktadır” dedi.

“DÜNYADA BİRÇOK FARKLI TURİZM ÇEŞİDİ BULUNMAKTADIR”

Dünyada birçok farklı turizm çeşidi bulunduğunu ifade eden Doç. Dr. Abdullah Kaya, “Van kedisine benzer durumda olan Afrika’daki safari gezileri, Avustralya’daki kanguru, Türkiye’de ise Van kedisi birer sembol ve turizm figürü olabilmektedir. Son yıllarda Van kedisine ilginin artmasının nedenleri ise, birincisi Van kedisi ile ilgili yapılan bilimsel çalışmalarla dünya literatüründe yer almaktır. İkincisi gerek uluslararası gerek ulusal medyada yapılan tanıtım çalışmalarıdır. Üçüncüsü de imkanlar dahilinde uluslararası ve ulusal fuarlara katılarak yapılan tanıtım çalışmalarıdır” diye konuştu.

“VAN KEDİSİ TURİZMDE ÜÇÜNCÜ SIRADA”

Doç. Dr. Abdullah Kaya, yaptıkları araştırmalar sonucunda kente gelen turistlerin Van’da görmek istedikleri yerleri de belirlediklerini söyledi. Doç. Dr. Kaya, “Kentte ziyaret edilmek istenilen yerlerin başında Akdamar Adası geliyor. Akabinde insanlar en çok Van Kalesi’ni görmek istiyorlar. Van kedisi ise araştırmada üçüncü sırada yer alıyor. Van Kedisi Araştırma ve Uygulama Merkezi’ni 2013 yılında yerli ve yabancı turistlerin dışında kentteki anaokulu öğrencileri, Gençlik ve Spor Bakanlığının organize ettiği öğrenci turları, SODES kapsamında Türkiye’nin değişik yerlerinden gelen öğrenciler, liselerin organize ettiği turlar, YÖK üyeleri, kongrelere gelen öğretim üyeleri, üniversitemiz ve başka üniversitelerin öğrencileri ziyaret etti. Van Kedisi Araştırma ve Uygulama Merkezi’ni 2013 yılında 4 bini yabancı olmak üzere toplam 27 bin kişi ziyaret etti. Van kedisinin turizm değerinin artırılması için tanıtımın daha etkin yapılması, il dışına çıkışının tek elden ve zorlaştırılması, Van kedisinin turistik marka değerinin halkımıza daha etkin anlatılması ve farkındalığın oluşturulması gerekir. Kedinin şehrin sembolü haline gelmesi için kurumların iş birliği içinde çalışması gerekir. Van kedisinin neslinin bozulmaması için Van’daki herkesin Van Kedisi Araştırma ve Uygulama Merkezi görevlilerine yardımcı olması gerekir. Van’daki ailelere kedi beslemeleri için teşvik ve desteklemelerin yapılması gerekmektedir” diye konuştu.

A+A-
KAYNAK: Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT